Trwa ładowanie...
d3oqvbr

Bernie Wrightson

Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Bernie Wrightson był amerykańskim artystą rysownikiem i twórcą komiksów. W pamięci fanów zapisał się przede wszystkim jako kreator rysunkowych opowieści grozy.

Bernie Wrightson – kim był?

Bernie Wrightson urodził się 27 października 1948 roku w Baltimore, w stanie Maryland. Swoje zainteresowanie zawdzięcza seriom komiksów, zwłaszcza EC Comics, które czytał w młodości, a kunszt korespondencyjnemu kursowi rysunku w Famous Artists School. W 1966 roku Bernie Wrtightson rozpoczął jako ilustrator współpracę z lokalną gazetą The Baltimore Sun. Rok później poznał artystę Franka Frazettę, który zainspirował go do tworzenia własnych historii. Pierwsze prace Berniego Wrightsona spotkały się z podziwem ze strony Dicka Giordano z DC Comics i zaowocowały współpracą. Przez jakiś czas Bernie Wrightson podpisywał się pod swoimi komiksami jako "Berni", ale ostatecznie powrócił do pisowni oryginalnej.

Pierwszy profesjonalny komiks Berniego Wrightsona ukazał się w 179. numerze "House of Mystery" w 1968 roku. W kolejnych latach ilustrator pracował zarówno dla DC, jak i konkurencyjnego Marvel Comics. W 1971 roku powstało najsławniejsze dzieło Berniego Wrightsona, "Saga o potworze z bagien", które stworzył we współpracy z Lenem Weinem dla DC.

W 1974 roku Bernie Wrightson odszedł z DC Comics i rozpoczął współpracę z Warren Publishing. Rysował typowe dla wydawnictwa czarno-białe rysunki własnego pomysłu, ale też adaptował historie H. P. Lovecrafta czy Edgara Allana Poe. Rok później Bernie Wrightson wraz z innymi twórcami komiksów założył "The Studio", pracownię, która miała wyjść naprzeciw komercyjnym publikacjom komiksowym. W tym samym czasie ilustrator poświęcił się również tworzeniu plakatów, kalendarzy i innego rodzaju druków artystycznych.

Bernie Wrightson jest autorem ponad 50 ilustracji do powieści Mary Shelley "Frankenstein", a także plakatów i okładek książek Stephena Kinga, między innymi "Roku wilkołaka” czy "Mrocznej Wieży V". Zaprojektował także kilka okładek płyt znanych zespołów, między innymi Meat Loaf.

Bernie Wrightson pracował nad ilustracjami do komiksów o losach Spidermana, Batmana czy Punishera. Współpracował również przy produkcji filmów takich jak "Ghostbusters. Pogromcy duchów", "Kosmiczna załoga" czy "Ziemia żywych trupów".

Bernie Wrightson — nagrody

Bernie Wrightson był niejednokrotnie nominowany i nagradzany Shazam Award za Najlepszego Rysownika (1972 i 1973), Najlepszą Indywidualną Historię (1972) i Najlepszego Kreślarza (1973). W 1974 roku otrzymał także nagrodę Comic Fan Art Award, w 1986 roku Bob Clampett Humanitarian Award, a rok później Inkpot Award.

Spośród nagród, które otrzymał Bernie Wrightson, wymienić należy także H.P. Lovecraft Award (2007), National Cartoonists Society's Award (2012), a także Inkwell Award (2015).

Bernie Wrightson – życie prywatne

Bernie Wrightson był dwukrotnie żonaty. Pierwszą żoną rysownika była Michele Wrightson, związana z Undergrand comix. Para miała dwóch synów. Wrightson ożenił się drugi raz i zamieszkał wraz z żoną i jej synem w Austin, w Teksasie, gdzie zmarł 18 marca 2017 roku po długiej walce z rakiem mózgu.

Bernie Wrightson został upamiętniony w ostatnim odcinku 7. sezonu serialu "The Walking Dead", który został mu zadedykowany.

Bernie Wrightson – książki

Twórczość Berniego Wrightsona poświęcona jest przede wszystkim horrorom i opowieściom grozy. Stworzył wizerunek wielu potworów i postaci złowieszczych, o nadludzkich zdolnościach. Z drugiej strony jest także autorem ilustracji do historii komiksowych o superbohaterach, zarówno tych zaliczanych do grona protagonistów, jak i antagonistów.

Bernie Wrightson podpisał się pod publikacjami takimi jak "Rok wilkołaka", "Bastion". "Frankenstein Alive, Alive!" czy "Mroczna wieża".

Bernie Wrightson
Data urodzenia

27.10.1948

Miejsce urodzenia

Baltimore, Maryland

Data śmierci

18.03.2017

Miejsce śmierci

Austin, Teksas

Bibliografia
d3oqvbr

Podziel się opinią

4

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3oqvbr
d3oqvbr
d3oqvbr
d3oqvbr

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj