Trwa ładowanie...
d10435d
9 stycznia 2014, 00:00

Bellmer albo Anatomia Nieświadomości Fizycznej i Miłości

książka
Oceń jako pierwszy:
d10435d
Bellmer albo Anatomia Nieświadomości Fizycznej i Miłości
Rok wydania
Autorzy
"__wlasne
Źródło: "__wlasne

Blisko związany ze środowiskiem surrealistów Jeleński znał osobiście Bellmera i w 1963 roku, z okazji jego paryskiej wystawy, napisał esej, który wzbudził zainteresowanie nie tylko artystów i krytyków, ale także filozofów, między innymi Claude'a Lévi-Straussa i Michela Foucault. Podejmując wyzwanie Lalki Bellmera, entuzjastycznie powitanej przez surrealistów, Jeleński zinterpretował ją w perspektywie "nieświadomości ciała", tego niedostrzeżonego przez psychoanalizę aspektu nieświadomości, który rzuca nowe światło na niedający się rozsupłać węzeł fizycznego i psychicznego. Bliski surrealizmowi motyw miłości znajduje tu także nową wykładnię. Książkę uzupełnia krótki manifest samego Bellmera pt. Lalka oraz klasyczny tekst von Kleista o świadomości i niewinności, do którego Bellmer wykonał ilustracje. Całość dopełniają unikatowe reprodukcje fotografii Lalki oraz rysunków Bellmera.

Szok, spowodowany rysunkiem Bellmera, wynika stąd, że pozwala nam zobaczyć koneksje tajemniczo i mimowiednie zachodzące w owej strefie cienia pomiędzy psychicznym a fizycznym, stanowiące przecież osnowę naszej egzystencji. Jego dzieło erotyczne zdumiewa dlatego, że nie zawiera opisów "naturalistycznych", jest natomiast próbą graficznej transkrypcji obrazów mentalnych, fantazmatów i doznań, jakie rodzi pożądanie.

Z dodaniem eseju Heinricha von Kleista "O teatrze marionetek" oraz notatek o "Lalce" Hansa Bellmera.

Bellmer albo Anatomia Nieświadomości Fizycznej i Miłości
Numer ISBN

83-87316-01-6

Wymiary

215x167

Gatunek

Historia sztuki,Eseje,Historia sztuki,Eseje

Oprawa

1

Liczba stron

65

Inne wydania

Gdańsk - 2013-11-05

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d10435d
d10435d
d10435d
d10435d

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj