Trwa ładowanie...
d4m459f

Beata Maciejewska

Facebook.com
Źródło: Facebook.com

Dziennikarka i historyczka Beata Maciejewska w swoich publikacjach przyznaje szczególne miejsce Wrocławiowi. Interesuje się też dziejami mniejszych miejscowości położonych na Dolnym Śląsku, np. Popowic, Oleśnicy, Trzebnicy.

Beata Maciejewska − życiorys zawodowy

Beata Maciejewska jest absolwentką historii Uniwersytetu Wrocławskiego i dziennikarką "Gazety Wyborczej". W dolnośląskiej redakcji pracuje od 1992 roku. Głównym obszarem jej zainteresowań są dzieje Wrocławia − czuje się bardzo mocno związana z tym miastem i uważa się za Ślązaczkę, choć pochodzi z Wielkopolski (urodziła się w miejscowości Kościana). Popularyzuje wiedzę historyczną podaną w formie ciekawostek na blogu Beata Maciejewska: Wysiadłam na przystanku Wrocław, który istnieje od 2007 roku.

Beata Maciejewska bywa gościem audycji radiowych i telewizyjnych − z pasją opowiada o swoich działaniach na rzecz stolicy Dolnego Śląska, a zwłaszcza o ratowaniu wrocławskich zabytków. W 2000 roku zainicjowała akcję "Oddajcie, co nasze" mającą na celu sprowadzenie do Wrocławia muzealiów zagrabionych po II wojnie światowej. Wiele z nich znajduje się obecnie w Warszawie. Stara się również o wykupienie przez miasto kolekcji śląskiego złotnictwa, tzw. złotego skarbu z Bremy. Beata Maciejewska została uhonorowana wieloma nagrodami, m.in. Polsko-Niemiecką Nagrodą Dziennikarską (2002), Laurem Wrocławia (2013), Nagrodą Kulturalną Śląska (2014).

Beata Maciejewska − Wrocław okiem historyczki

Wrocław jest głównym bohaterem książek, scenariuszów spektakli i artykułów, które wychodzą spod pióra Beaty Maciejewskiej. W nagrodzonym cyklu „Breslau – Wrocław. Dni ostatnie. Dni pierwsze” autorka opowiada o losach mieszkańców tego miasta pamiętających jeszcze oblężenie w 1945 roku i exodus. W "Tajemnicach świętej dzielnicy" odkrywa przed czytelnikami nieznane oblicze Dzielnicy Czterech Świątyń. To wyjątkowe miejsce na mapie Wrocławia było nie tylko tyglem kulturowym, ale także sceną romansów, oszustw i zbrodni.

Największe uznanie przyniósł jednak Beacie Maciejewskiej "Spacerownik wrocławski" wydany w trzech częściach. Druga odsłona podczas XXIV Ogólnopolskiego Przeglądu Książki Krajoznawczej i Turystycznej została okrzyknięta najlepszym przewodnikiem. Za sukces publikacji odpowiada nie tylko autorka, lecz także fotograf Mieczysław Michalak, który dostarczył profesjonalnych zdjęć do "Spacerownika".

d4m459f

Podziel się opinią

2

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4m459f
d4m459f
d4m459f
d4m459f

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj