Trwa ładowanie...
ksiądz
23-04-2010 13:31

Bawarski ksiądz biografem Maya

Bawarski ksiądz biografem MayaŹródło: Inne
d2ui6s6
d2ui6s6

Autorem najobszerniejszej jak dotąd biografii Karola Maya jest ksiądz katolicki z Bawarii.

W trzytomowym dziele Karol May. Życie i twórczość, na dwóch tysiącach stron, 62-letni ks. Hermann Wohlgschaft opisuje twórczość autora Winnetou.

Ks. Wohlgschaft położył duży nacisk na duchowy aspekt książek Maya . Według niego * May jest pisarzem religijnym, który również pisał wiersze religijne*. Opisane przez niego przygody Winnetou mogłyby stanowić wprowadzenie do myślenia kategoriami religijnymi i być czytane jako powieść dydaktyczna, w której wódz Apaczów powoli zbliża się do chrześcijaństwa. Jeszcze bardziej sprawom religii poświęcone są późniejsze dzieła Maya .
– Ten katecheta z wykształcenia odnosi się do wielkich tematów ludzkości – podkreślił autor w rozmowie z niemiecką agencją katolicką KNA.

W swoim dziele niemiecki duszpasterz zwraca uwagę, że w swojej twórczości May propaguje religię serca. Znalazło to swój wyraz np. w książce „A pokój na Ziemi”, w której zawarty jest apel: „Dawajcie z siebie tylko miłość!”.
– To przecież także jest przesłaniem nowej encykliki Benedykta XVI – dodał ks. Wohlgschaft.

d2ui6s6

Jego zdaniem May był bardzo nowoczesnym pisarzem, jego bohaterowie byli zwolennikami dialogu międzyreligijnego. W swoich opowieściach wiele miejsca poświęca misjonarzom, okazującym szacunek dla innych kultur i religii. Przykładem może być misjonarz Waller z A pokój na Ziemi, który z wojowniczego pożeracza pogan staje się humanistą, który uczy się cenić kulturę chińską. Zapytany, czy dzisiaj, gdy dzieci połykają kolejne przygody Harry’ego Pottera, można jeszcze czytać Karola Maya , ks. Wohlgschaft odparł, że tak, bo propaguje on humanistyczny obraz człowieka, a ponadto w swoich książkach nie roztacza groźnej wizji świata, lecz budzi chęć do życia.

d2ui6s6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ui6s6

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj