Trwa ładowanie...
d2cs21q

Bartosz Opania

Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

Bartosz Opania jest aktorem teatralnym, filmowym i telewizyjnym, jego ojcem jest aktor Mariana Opania. Bartosz ukończył wydział aktorski PWST w Warszawie w 1994 roku. Uważany za jednego z najzdolniejszych aktorów młodego pokolenia, wcielający się w przeróżne role, unikający zaszufladkowania.

Bartosz Opania – biografia

Pomimo, że młody Opania posiada urodę amanta, jest on osobą skromną, unikającą rozgłosu, stroniącą od życia towarzyskiego. Swoją karierę zaczął od gry na deskach teatralnych i jeszcze jako student został zaangażowany do Teatru Ateneum w Warszawie (od 1981 do zespołu tego należy również jego ojciec). Po paru zagranych sztukach, krytycy obwołali Bartosza największym odkryciem od debiutu Bogusława Lindy.

Przez pierwsze lata swojej kariery pojawił się w kilkunastu filmach. Zaczynał od niewielkich ról, a z biegiem czasu, gdy coraz mocniej objawiał się talent Opani, angażowano go w główne role, które nie przechodziły bez zauważenia i licznych komentarzy.

Bartosz Opania – kariera aktorska

Największy wpływ na karierę aktorską Opani miały zagrane role w telewizji – było ich całe mnóstwo i przysporzyły one aktorowi przydomek Młodego Księcia Teatru Telewizji.

Pierwsze filmy Bartosza Opani to: 1968. Szczęśliwego Nowego Jorku (1992), Białe małżeństwo (1993), Pora na czarownice (1994), Pułkownik Kwiatkowski (epizod, 1995), Cwał (1996), Historia kina w Popielawach (1998).

Najważniejsze i najlepsze role filmowe Bartosza Opani przytrafiły się w dwóch filmach. Pierwszym z nich jest film Daleko od Oknareżyserii Jana Jakuba Kolskiego (główna rola niezrealizowanego artysty, kochającego dwie kobiety – bezpłodną żonę i Żydówkę).

Drugim filmem, z rolą główną Bartosza Opani, jest produkcja Michała Rosy pod tytułem Cisza (Opania gra młodziana przez którego w dzieciństwie doszło do wypadku, w którym zginęli rodzice 5-letniej dziewczynki. Po latach główny bohater podąża tropem Magdy).

Szerokiej publiczności Bartosz Opania znany jest z serialu Na dobre i na złe, w którym wciela się w doktora Witolda Latoszka. Pomimo talentu, predyspozycji i bogatego doświadczenia, Bartosz Opania nie ma na razie szczęścia co do propozycji filmowych. Ostatnio oglądaliśmy go tylko w rolach epizodycznych, w filmach Statyści (2006) i Wkręceni(2014).

Bartosz Opania – autor

Bartosz Opania jest autorem opowiadania dla dzieci, które została opublikowana w zbiorze Strasznie ważne bajki (wydawnictwo Pascal). Autorzy bajek z tego zbioru, to osoby lubiane i powszechnie znane – wśród nich znajdują się także: Jerzy Owsiak, Marek Kamiński, Ewa Błaszczyk, Elżbieta Dzikowska, Bożena Walter. Każda bajka ze zbioru dotyczy ważnego tematu, bliskiego rodzicom i ich dzieciom. Są to krótkie opowiadania, emanujące dobrem i wiarą w marzenia i człowieka, przypieczętowane osobistym doświadczeniem autorów zbioru.

Bartosz Opania – nagrody

Opania Junior w 1997 roku został wyróżniony w III Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Aktor wyróżnienie uzyskał za rolę Elego w adaptacji powieści Juliana Stryjkowskiego Przybysz z Narbony.

W 1999 roku Bartosz Opania został nominowany do nagrody Orła, za najlepszą główną rolę męską w filmie Historia kina w Popielawach.

Bartosz Opania
Data urodzenia

06.12.1970

Miejsce urodzenia

Puławy

Bibliografia
d2cs21q

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2cs21q
d2cs21q
d2cs21q