Trwa ładowanie...
d451jep

Barbara Rosiek

Barbara Rosiek to polska psycholog kliniczna, poetka i pisarka, która stała się znana dzięki debiutanckiej książce autobiograficznej "Pamiętnik narkomanki" z 1985 roku. Autorka wydała wiele powieści poruszających problematykę uzależnień, pracuje jako psycholog i wspiera osoby zmagające się z nałogami.

Barbara Rosiek – życiorys

Barbara Rosiek urodziła się w 1959 roku w Częstochowie, w wieku nastoletnim uzależniła się od narkotyków, a zmagania z nałogiem opisała w pamiętniku, który ukazał się drukiem w 1985 roku. Rosiek ukończyła psychologię na Uniwersytecie Śląskim, a następnie pracowała w zawodzie w szpitalach w Częstochowie i Lublińcu, jak również w Towarzystwie Rodzin i Przyjaciół Dzieci Uzależnionych "Powrót z U", czyli częstochowskim ośrodku leczącym uzależnienia.

Barbara Rosiek należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich od 1993 roku, publikowała swoje wiersze i teksty w magazynach takich jak "Integracja", "Okolice" i "Galeria", później wydała kilka tomików poezji i liczne książki o uzależnieniach.

W 2002 roku angielska organizacja International Biographical Centre wręczyła Barbarze Rosiek srebrny medal za całokształt twórczości.

Barbara Rosiek – książki

Debiutem literackim Barbary Rosiek był "Pamiętnik narkomanki" (1985), w kolejnych latach wydawała kolejne książki o nałogach i depresji. Pisarka bazuje na własnych doświadczeniach osobistych i zawodowych, tworzy jednak w dużej mierze fikcyjne historie. Na prozę Barbary Rosiek składają się następujące tytuły: "Kokaina" (1992), "Byłam schizofreniczką" (1995), "Alkohol, prochy i ja" (2003), "W poszukiwaniu ducha" (2007), "Poganiacze chleba" (2008), "Życie w hospicjum" (2010), "Oddział otwarty" (2012), "Ćpunka" (2013), "Skazana" (2015), "Obsesja Baśki eR." (2016). W 2017 roku premierę miała powieść psychologiczna "Zapiski zabójczyni".

Dorobek twórczy Barbary Rosiek obejmuje też zbiory wierszy wydane nakładem wydawnictw Mawit Druk i Miniatura.

W 2016 roku pojawił się wywiad z Barbarą Rosiek przeprowadzony przez Joannę Polis zatytułowany "Barbara Rosiek Inna Perspektywa". Pisarka opowiada w nim o swoim życiu rodzinnym i zawodowym, a także o burzliwej młodości.

Fenomen "Pamiętnika narkomanki" Barbary Rosiek

"Pamiętnika narkomanki" to książka o charakterze pamiętnika, w której Barbara Rosiek opisuje swoje przeżycia z czasów, gdy jako nastolatka uzależniła się od narkotyków. Była to pierwsza pozycja literacka otwarcie poruszająca tematykę uzależnień w Polsce lat 80. XX wieku, dzięki czemu stała się bestsellerem. Do dzisiaj stanowi jedną z najchętniej czytanych przez młodzież książek, często wymienia się ją obok innego tytułu o podobnej tematyce – My, dzieci z dworca ZOO.

Na podstawie "Pamiętnika narkomanki" powstało wiele sztuk teatralnych, wystawianych m.in. w rzeszowskim Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w 2005 roku i radomskim Teatrze Powszechny im. Jana Kochanowskiego w 2008 roku.

Barbara Rosiek
Data urodzenia

25.06.1959

Miejsce urodzenia

Częstochowa

Bibliografia
d451jep

Podziel się opinią

1

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d451jep
d451jep
d451jep
d451jep

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj