Trwa ładowanie...
d12uaer

Barbara Lewandowska

Zdjęcie autora

Barbara Lewandowska nieprzerwanie uczestniczy w imprezach literackich oraz spotkaniach dla czytelników, zarówno tych najmłodszych, jak i ich rodziców.

Barbara Lewandowska – życiorys

Barbara Wiktoria Lewandowska przyszła na świat w Warszawie. Uczestniczyła w postaniu warszawskim jako sanitariuszka pod pseudonimem ”Wirta”. Jako dziecko należała do Szarych Szeregów oraz do Armii Krajowej, po powstaniu przebywała w niewoli niemieckiej jako jeniec o numerze 107186. Doczekała się stopnia porucznika w stanie spoczynku.

Barbara Lewandowska ukończyła Wydział Filozoficzno-Społeczny na Uniwersytecie Warszawskim. Jej twórczość literacka wprowadza dzieci w elementy edukacyjne i wychowawcze, łącząc jednocześnie motywy realistyczne wraz z fantastycznymi. Autorka pisze także teksty piosenek i słuchowiska radiowe. Latami współredagowała ”Świerszczyka”, przez 20 lat była redaktor naczelną ”Misia”, współpracowała z Polskim Radiem.

Barbara Lewandowska – książki i nagrody

Barbara Lewandowska jest niesamowicie płodną autorką treści dla najmłodszych. Pisze wiersze, bajki, opowiadania, książki. Możemy je znaleźć na rynku literackim w Polsce dzięki nakładowymi takich oficyn, jak chociażby Nasza Księgarnia Wydawnictwo Sp. z o.o. Barbara Lewandowska publikuje samodzielnie bądź z równie znanymi polskimi autorami literatury dziecięcej i młodzieżowej: Julianem Tuwimem, Małgorzatą Musierowicz, Wandą Chotomską, Wandą Orlińską. Część pozycji z wierszami zilustrowały przedszkolaki.

Barbara Lewandowska ma na koncie liczne odznaczenia państwowe. Jest laureatką m.in. Warszawskiego Krzyża Powstańczego, Krzyża Armii Krajowej, Medalu Komisji Edukacji Narodowej, Nagrody Prezesa Rady Ministrów, Medalu "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", a także Złotego Krzyża Zasługi. Barbara Lewandowska została również Honorową Babcią jednego ze stołecznych przedszkoli.

d12uaer

Podziel się opinią

1
Share
d12uaer
d12uaer
d12uaer
d12uaer