Trwa ładowanie...
d4ld08k

Barbara Krafftówna

East News
Źródło: East News

Barbara Krafftówna to jedna z największych aktorek w historii polskiego kina i teatru. Zagrała wiele ról, które przyniosły jej sławę i uznanie tak widzów, jak i krytyków.

Barbara Krafftówna – biografia

Barbara Krafftówna przyszła na świat 5 grudnia 1928 roku w Warszawie. Jej ojciec był naczelnym architektem w ukraińskim Łucku, matka natomiast zajmowała się domem. To ona jednak zaszczepiła w aktorce miłość do gry i śpiewu. Sama posiadała talent wokalny, grała także na pianinie i skrzypcach.

Po śmierci ojca, a następnie wybuchu II wojny światowej Barbara Krafftówna wraz z matką przeniosła się z Wołynia, gdzie dotychczas mieszkały, do Warszawy. Następnie uczyła się w krakowskim konspiracyjnym Studio Dramatycznym pod kierownictwem Iwo Galla, który następnie zasiadł w fotelu dyrektora Teatru Wybrzeże w Gdańsku. Była to scena, na której zadebiutowała Barbara Krafftówna. W latach 1961 – 1965 aktorka działała w Dzielnicowej Radzie Narodowej na warszawskim Śródmieściu. Doświadczenie w tej pracy wykorzystała później na scenie w roli radnej, którą odgrywała w Kabarecie Starszych Panów.

W 1956 roku Barbara Krafftówna poznała aktora, Michała Gazdę, za którego wkrótce wyszła za mąż. Para miała syna, Piotra. Małżeństwo zakończyła tragiczna śmierć aktora w 1969 roku. Drugi związek małżeński Krafftówna zawarła po wyjeździe do Stanów Zjednoczonych w 1982 roku. Wyszła za Arnolda Seidnera związanego z instytutem ds. imigrantów. Pół roku później Seidner zmarł na zawał serca. Aktorka przeniosła się do Los Angeles, gdzie przez jakiś czas mieszkała w domu seniora. W 1998 roku postanowiła wrócić do Polski.

Barbara Krafftówna – kariera aktorska

Debiut aktorski Barbary Krafftówny przypał na rok 1946, gdy odegrała rolę Rybaczki w „Homerze i Orchidei” autorstwa Tadeusza Gajcego, w gdańskim Teatrze Wybrzeże. Na tej samej scenie zagrała także w „Jak wam się podoba” Williama Szekspira czy „Weselu” Stanisława Wyspiańskiego. Łącznie wcieliła się w ponad 60 ról w różnych spektaklach teatralnych i ponad 30 w Teatrze Telewizji.

Następnie Barbara Ktafftówna grała w łódzkim Teatrze im. Stefana Jaracza, potem już w Teatrze Nowej Warszawy i Teatrze Dramatycznym. Zagrała w sztukach Moliera, Fredry, Czechowa, Różewicza, Witkacego, Gombrowicza i Mrożka. W latach 60. związana była z Teatrem Narodowym.

Role filmowe, które przyniosły Barbarze Krafftównie ogólnokrajową sławę to między innymi Felicja w „Jak być kochaną” czy Stefka w „Popiele i Diamencie”. Poza tym zagrała też w filmie „Nikt nie woła”, „Złoto”, „Rękopis znaleziony w Saragossie” czy „Szyfry”. Barbara Krafftówna znana jest także z seriali: „Czterej pancerni i pies” czy „Przygody pana Michała”.

Ponadto na karierę Barbary Krafftówny składały się również występy w Kabarecie Starszych Panów, kabarecie „Frascati”, kabarecie „U Lopka” czy „Pod Egidą” Jana Pietrzaka.

Barbara Krafftówna – książki

W 2016 roku ukazała się książka „Krafftówna w krainie czarów”, będąca zapisem rozmowy Barbary Krafftówny z Remigiuszem Grzelą. Aktorka wspomina w niej odegrane dotychczas role, odczucia, przygody i przykre momenty. Z drugiej strony snuje plany na przyszłość, którą widzi w jasnych barwach.

Barbara Krafftówna
Data urodzenia

05.12.1928

Miejsce urodzenia

Warszawa

Bibliografia
d4ld08k

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ld08k
d4ld08k
d4ld08k
d4ld08k

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj