Trwa ładowanie...
d12i8f6
teatr
23-04-2010 13:49

Autolustracja - książka twórcy teatru lalek Krzysztofa Raua

d12i8f6
d12i8f6

Historię kilkudziesięciu lat pracy na rzecz teatru lalkowego w Polsce, a także motywy współpracy z komunistyczną władzą opisał w swojej nowej książce _Autolustracja_ aktor i reżyser teatralny Krzysztof Rau.

Publikacja trafi do księgarń 19 stycznia. W środę w Białostockim Teatrze Lalek (BTL), który Rau prowadził przez 20 lat, odbyła się konferencja prasowa poświęcona książce.

Krzysztof Rau to jeden z największych twórców polskiego teatru lalek. Reżyser, aktor i autor sztuk był dyrektorem kilku teatrów lalkowych w kraju, m.in. warszawskiej Lalki i Banialuki w Bielsku-Białej, a w latach 90. także twórcą uznanego prywatnego Teatru Lalek 3/4 Zusno.

W latach 1969-1989 był dyrektorem BTL. W tym czasie m.in. doprowadził do wzniesienia pierwszego w Polsce budynku przeznaczonego dla teatru lalek, powołania Studium Aktorskiego (obecnie Wydział Sztuki Lalkarskiej warszawskiej Akademii Teatralnej) oraz inauguracji w 1972 roku w Białymstoku sceny dla dorosłych.

Jak mówił Rau, pierwsi recenzenci zwrócili uwagę na to, że książka opowiada o awansie kulturowym Białegostoku.

d12i8f6

Książka zawiera nie tylko wspomnienia Raua, przypominające jak sam twierdzi niechronologicznie opowiedzianą gawędę, ale także fotografie i plakaty ze spektakli, przedruki dokumentów oraz listów. To również świadectwo spotkań Raua z wybitnymi ludźmi teatru, m.in. Tadeuszem Łomnickim i Janem Wilkowskim.

Rau określił swoje wspomnienia mianem kontrowersyjnych, bo choć głównym wątkiem jest teatr, nie stroni on także od opisów życia politycznego i społecznego. Rau rozpoczyna książkę od opisu wypełniania w 2007 roku oświadczenia lustracyjnego, a na dalszych kartach książki kreśli, jak sam powiedział, bardzo skomplikowane motywy swoich życiowych wyborów.

Opisuje zarówno moment wstąpienia do PZPR w 1969 roku (został wtedy dyrektorem BTL) na fali wiary w zmiany, jakie może przynieść epoka Gierka, działalność w Komitecie Centralnym partii, jak i późniejszą działalność opozycyjną.

Opowiada o najważniejszych zrealizowanych na białostockiej scenie przedstawieniach: „Kartotece” Tadeusza Różewicza oraz „Nim zapieje trzeci kur...” Wasilija Szukszyna, działalności prywatnego teatru założonego na początku lat 90. w małej podsuwalskiej wsi - Zusno, budowie gmachu BTL oraz pracy ze studentami.

Książka wydana została nakładem Społecznego Stowarzyszenia Prasoznawczego Stopka w Łomży.

d12i8f6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d12i8f6

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj