Trwa ładowanie...
dhqlfxy

Arthur C. Clarke

AFP
Źródło: AFP

Jeden z najwybitniejszych pisarzy SF. Naukowiec i znany popularyzator nauki.

Urodził się 16 grudnia 1917 roku w Minehead w Wielkiej Brytanii. Absolwent King's College w Londynie, podczas II Wojny Światowej pełnił służbę w RAF przy obsłudze radarów. Był pomysłodawcą sztucznego satelity.

W czasie swej ponad czterdziestoletniej kariery pełnił rozliczne funkcje w instytucjach i towarzystwach naukowych; był między innymi współzałożycielem i pierwszym prezesem Brytyjskiego Towarzystwa Międzyplanetarnego. W 1956 roku zamieszkał na stałe w Colombo na Sri Lance, pomimo burzliwych losów politycznych tego kraju pozostał w nim aż do śmierci. W roku 1979 został powołany na stanowisko rektora miejscowego Uniwersytetu Moratuwa. Cierpiał na zespół post-polio powodujący niedowład mięśni. Zmarł w wieku 91 lat.

Autor około pięciuset opowiadań i artykułów naukowych oraz siedemdziesięciu książek, wśród których na szczególną uwagę zasługują: Wyspy na niebie (1952), Piaski Marsa (1952), Koniec dzieciństwa (1963), Kowboje oceanu (1957), Wyspa delfinów (1963), Spotkanie z Ramą (1973), Fountains of Paradise (1979), a w szczególności scenariusze do dwóch słynnych filmów: 2001: Odyseja Kosmiczna (1968), oraz 2010: Odyssey Two (1982). Kolejne powieści w tym cyklu to 2061: Odyssey Three i 3001: The Final Odyssey.

dhqlfxy

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dhqlfxy
dhqlfxy
dhqlfxy
dhqlfxy

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj