Arnon Grunberg
Ten niezwykle utalentowany pisarz często jest nazywany cudownym dzieckiem literatury niderlandzkiej. Mimo młodego wieku zyskał uznanie w Europie i za oceanem.
Ma na swoim koncie kilkanaście książek i esejów oraz kilka prestiżowych nagród literackich. Jako siedemnastoletni chłopak Arnon Grunberg został wyrzucony z liceum za złe sprawowanie. Chciał zostać aktorem, próbował sił w szkołach teatralnych w Amsterdamie i Maastricht.
Zagrał kilka razy w reklamówkach, ale wkrótce zrezygnował z aktorstwa. Potem kilka lat pracował w biurze, ale zwolniono go za napisanie niecenzuralnego wierszyka o koledze z pracy. W 1995 roku Grunberg przeprowadził się do Nowego Jorku. Tam powstały kolejne powieści. Współpracował z różnymi czasopismami, napisał scenariusze do filmu i sztuki teatralnej, wystawionej później w Düsseldorfie przez młodych niemieckich i izraelskich aktorów.
Za namową jednego z wydawców Grunberg napisał powieść Blauwe maandagen (Niebieskie poniedziałki), w której wykorzystał pewne wątki autobiograficzne. Miał wówczas dwadzieścia trzy lata. Książka od razu została zauważona przez krytykę i pochlebnie zrecenzowana. Młody pisarz otrzymał prestiżową holenderską nagrodę Antona Wachtera za najlepszy debiut literacki. Wkrótce uhonorowano go nagrodą Gouden Ezelsoor, której laureatami są autorzy najlepiej sprzedających się debiutów literackich. Niebieskie poniedziałki odniosły również ogromny sukces w innych krajach.
Tuż po ukazaniu się pierwszej książki na rynku pojawiła się druga powieść pisarza - De Geschieddenis van mijn kaalheid (W jaki sposób wyłysiałem), którą Grunberg napisał i wydał pod pseudonimem Marek van der Jagt. W jaki sposób wyłysiałem tak jak i pierwsza napisana przez autora powieść została wyróżniona nagrodą Antona Wachtera za debiut literacki, co potwierdziło jego talent pisarski. Mimo to Grunberg wtedy jeszcze wciąż nie przyznał się, że obie powieści są jego autorstwa.
W tym samym czasie w księgarniach pojawiła się następna - już trzecia książka pisarza, znowu opatrzona jego prawdziwym imieniem i nazwiskiem - Ból fantomowy. Także i ona natychmiast stała się bestsellerem i kolejnym sukcesem wydawniczym.
Krytycy literaccy zaczęli jednak dostrzegać wiele podobieństw w stylu i tematyce poruszanej przez Arnona Grunberga i Marka van der Jagta. Pewien dociekliwy lingwista poddał analizie stylistycznej teksty obu pisarzy i odkrył, że wyszły one spod pióra tego samego autora. Powieści, jego zdaniem, charakteryzowały się burleskowym, czarnym humorem i poruszały podobne problemy: jak uwolnić się od toksycznych rodziców, jak pozbyć się złych i bolesnych wspomnień z dzieciństwa.
W 2002 roku Arnon Grunberg ujawnił, że on i Marek van der Jagt to ta sama osoba. Motywy swego postępowania tłumaczył próbą ucieczki przed samym sobą, przed problemami finansowymi i emocjonalnymi.
Arnon Grunberg jest również autorem zbioru poezji. Obecnie pracuje nad kolejnym scenariuszem. Dotychczas jego powieści zostały przetłumaczone na kilkanaście języków. W październiku tego roku w Holandii ukaże się kolejna powieść pisarza De joodse messias (Żydowski mesjasz).
Miejsce urodzenia | Amsterdam |
Bibliografia |
Podziel się opinią
Komentarze