Trwa ładowanie...
d19b9to

Arkadiusz Onyszko

Facebook.com
Źródło: Facebook.com

Arkadiusz Onyszko jest polskim piłkarzem grającym na pozycji bramkarza. Pochodzi z Lublina i jest byłym reprezentantem Polski, z którą zdobył wicemistrzostwo olimpijskie w 1992 roku w Barcelonie.

Arkadiusz Onyszko - życiorys

Arkadiusz Onyszko pochodzi z Lublina, gdzie urodził się 12 stycznia 1974 roku. Przygodę z piłką nożną zaczynał od występów w miejscowym klubie KS Lublinianka, w którym trenował przez 4 lata od 1986 roku. Już w 1990 roku przyszedł pierwszy sukces młodego bramkarza, który został powołany do reprezentacji Polski do lat 16 i wywalczył z nią brązowy medal podczas Mistrzostw Europy. Dzięki temu Arkadiusz Onyszko został zauważony i podpisał swój pierwszy półprofesjonalny kontrakt z Zawiszą Bydgoszcz, żeby trzy lata później przejść do Legii Warszawa, z którą w 1995 roku udało mu się zwyciężyć w Superpucharze Polski. Po tym sukcesie Arkadiusz Onyszko kontynuował karierę w polskiej Ekstraklasie w takich klubach jak Polonia Warszawa, Warta Poznań, Lech Poznań i Widzew Łódź. Przełom dla piłkarza nastąpił w 1998 roku, kiedy po okresie dobrej gry udało mu się podpisać kontrakt z duńskim klubem Viborg FF, w którym rozegrał pięć sezonów, zamieniając go na Odense BK. W Odense Arkadiusz Onyszko rozegrał kolejnych pięć sezonów, zdobywając z klubem Puchar Danii w 2007 roku, niestety po aresztowaniu w 2009 roku, kiedy Onyszko został oskarżony o pobicie byłej żony, klub rozwiązał z zawodnikiem kontrakt. Pomimo to Arkadiusz Onyszko podpisał nową umowę z FC Midtjylland i przez chwilę wydawało się, że kryzys nie wpłynie znacząco na karierę reprezentanta Polski. Tak się niestety nie stało i kolejny klub również zerwał umowę z bramkarzem, po tym jak światło dzienne ujrzała kontrowersyjna biografia Arkadiusza Onyszki pt. ''Fucking Polak''. Co ciekawe niemal wilczy bilet, jaki wówczas dostał polski bramkarz, nie przekreślił jego gry na duńskich boiskach. Onyszko dość szybko podpisał kolejną umowę z Silkeborg IF, z której zrezygnował na rzecz powrotu do Polski i gry dla Odry Wodzisław. To był dobry czas, bramkarz grał na wysokim poziomie, jednak mimo tego Odra spadła do pierwszej ligi, a Arkadiusz Onyszko w maju 2010 roku przeniósł się do warszawskiej Polonii. Niestety rok 2010 miał okazać się tym przełomowym w negatywnym tego słowa znaczeniu, bo w połowie lipca u piłkarza wykryto niewydolność nerki, co spowodowało przerwę w grze przez cały sezon 2010/11. Skutkiem tego był wniosek ze strony klubu, w którym ze względu na zły stan zdrowia i niemożność gry przez najbliższe pół roku Polonia Warszawa rozwiązała kontrakt z Arkadiuszem Onyszko, co było również zakończeniem jego piłkarskiej kariery. Bramkarz przez te wszystkie lata w Ekstraklasie rozegrał aż 114 meczów, a jego ostatnim był występ w barwach Odry Wodzisław przeciwko Wiśle Kraków. Po rozwiązaniu ostatniej umowy Arkadiusz Onyszko rozpoczął karierę trenerską, zostając w 2012 roku trenerem bramkarzy w Motorze Lublin - mieście gdzie się urodził. Bramkarz w 2013 roku przeszedł również poważną operację przeszczepu nerki w Szczecinie, która zakończyła się sukcesem. Obecnie Arkadiusz Onyszko nadal jest trenerem bramkarzy Motoru Lublin, wznawiając swój kontrakt z lubelskim klubem 4 lipca 2017 roku.

Arkadiusz Onyszko – kariera reprezentacyjna

Arkadiusz Onyszko w reprezentacji Polski w piłce nożnej debiutował już w wieku 16 lat, kiedy zdobył wspomniany brązowy medal na Mistrzostwach Europy U-16. W seniorskiej kadrze Onyszko rozegrał dwa mecze, nie tracąc w nich żadnej bramki. Po zakończeniu kariery Arkadiusz Onyszko pełnił funkcję trenera bramkarzy w młodzieżowych reprezentacjach U-17 i U-18.

Arkadiusz Onyszko – aresztowanie/kontrowersje

Arkadiusz Onyszko kojarzony jest również z głośną aferą, która miała miejsce w marcu 2009 roku. Piłkarz został aresztowany, po tym jak pobił w Danii swoją byłą żonę Annę, za co został skazany na trzy miesiące aresztu w tym dwa w zawieszeniu. Podczas procesu Arkadiusz Onyszko okazał skruchę, tłumacząc całe zajście zazdrością. Kolejną głośną sprawą z Arkadiuszem Onyszko w roli głównej był efekt jaki wywarła na opinii publicznej jego autobiografia ''Fucking Polak''. Przez kontrowersyjne poglądy (''Nienawidzę homoseksualistów'') i obrażanie duńskich dziennikarek sportowych (''głupie blondynki'') ówczesny klub Arkadiusza Onyszki FC Midtjylland rozwiązał z nim umowę w trybie natychmiastowym, tłumacząc się ''innym punktem widzenia'' jaki reprezentuje klub w stosunku do poglądów piłkarza.

Arkadiusz Onyszko – książki

Arkadiusz Onyszko jest autorem jednej książki - głośnej autobiografii zatytułowanej ''Fucking Polak'', którą napisał razem z Izabelą Koprowiak, dziennikarką Przeglądu Sportowego. Książka jest zapisem piłkarskiej kariery, w której Onyszko przywołuje także wiele momentów z życia prywatnego, dokonuje także rozliczenia z tymi mniej udanymi momentami jak kontrowersyjne aresztowanie z powodu pobicia byłej żony. Autobiografia Arkadiusza Onyszko wzbudziła wiele kontrowersji i osiągnęła na polskim rynku pierwsze miejsca na listach nowości oraz status bestsellera w Danii.

Arkadiusz Onyszko
Data urodzenia

12.01.1974

Miejsce urodzenia

Lublin

Bibliografia
d19b9to

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d19b9to
d19b9to
d19b9to