Trwa ładowanie...
d1nbmm4
10 listopada 2010, 13:27

Archiwum Tarnopolskie rodziny Blicharskich w Krakowie

d1nbmm4
d1nbmm4

Unikatowe dokumenty, fotografie, wspomnienia i publikacje o Tarnopolu - archiwum rodziny Blicharskich zostało przekazane działającej w Krakowie Fundacji Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego.

- Gromadzenie pamiątek o moim rodzinnym Tarnopolu uważałem za służbę - powiedział we wtorek 92-letni Czesław Blicharski, były więzień sowieckich łagrów, lotnik dywizjonu 300., który wraz z żoną Kazimierą na początku lat 70. zaczął gromadzić materiały o Ziemi Tarnopolskiej.

Kolekcja dokumentów, fotografii, relacji i wspomnień, jakie Blicharscy zdobyli od tarnopolan
rozsianych po całym świecie, to olbrzymi zbiór liczący ponad 30 metrów bieżących archiwaliów, w tym ponad 4 tys. unikatowych fotografii z XIX i XX w.

Podczas spotkania w siedzibie Fundacji Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego Czesław Blicharski apelował, by nie zapominać o Kresach Wschodnich.Jak mówił, choć w Tarnopolu oferowano mu nawet honorowe obywatelstwo, on zdecydował, że miastem, które najlepiej zadba o jego zbiory i będzie pamiętać o Kresach, jest Kraków.

- Tarnopol jest symbolem. Gdy państwo wejdziecie w historię tych ziem, tych ludzi stojących od prawie tysiąca lat na straży zachodniej kultury, może nie tej obecnej, ale tej prawdziwej, która nas przyjęła, zobaczycie, że w obronie tej kultury lała się krew, płonęły zamki, ginęli
zagończycy, chyba nie po to, żeby zapomnieć - mówił Blicharski.

d1nbmm4

Prezes Fundacji prof. Tomasz Gąsowski przywołał słowa z wiersza Zbigniewa Herberta: „I jeśli Miasto padnie, a ocaleje jeden, on będzie niósł Miasto w sobie po drogach wygnania. On będzie Miasto”.

- Pan Czesław Blicharski jest Tarnopolem - mówił prof. Gąsowski.

Jak zauważył wojewoda małopolski, Stanisław Kracik, są nieszczęścia, które zamieniają się w dobro, a w przypadku Blicharskiego aresztowanie i łagier wyznaczyły jego późniejszą drogę życiową, wędrówkę przez kontynenty, a wreszcie poświęcenie się sztuce ocalenia przeszłości od zapomnienia.

- Dla mnie Tarnopol to był nie świat, ale wszechświat. Dopiero po tym, jak człowiek został wyrwany z tego miasta, rzucony w wir zdarzeń, to miasto nabierało jeszcze większego, symbolicznego znaczenia - mówił Blicharski.
Jak przyznał, po wojnie sam nigdy do Tarnopola nie wrócił. Wysłał tam córkę, by zobaczyć rodzinne miasto jej oczami. Sam obraz Tarnopola - jak mówi - przechowuje w sercu i w pamięci.

Według członka zarządu fundacji, Adama Rolińskiego, Archiwum Tarnopolskie rodziny Blicharskich to nieprawdopodobny zbiór, nie mający odpowiednika w kraju. Jak mówił Roliński, archiwum zostanie opracowane i zabezpieczone w postaci kopii cyfrowych. Część fotografii już teraz można zobaczyć na stronie www.tarnopol.pl

d1nbmm4

- W tej kolekcji są materiały ocalone z zagłady polskich Kresów, których Tarnopol był bardzo ważnym ośrodkiem - mówił prof. Gąsowski. Jak zauważył, w archiwum są także opracowania autorstwa Czesława Blicharskiego związane z Tarnopolem (m.in. dotyczące harcerstwa w latach 1911-45 oraz czystki etnicznej przeprowadzonej przez nacjonalistów ukraińskich na ludności polskiej), które być może po redakcji uda się opublikować.

Powołana w 1998 r. przez rektora UJ, prezydenta Krakowa i wojewodę Fundacja Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego gromadzi materiały dokumentujące zmagania niepodległościowe Polaków w XIX i XX w, organizuje wystawy i akcję zbiórek dokumentów, publikuje książki i czasopismo historyczne „Sowiniec”. Właścicielem wszystkich zbiorów gromadzonych przez fundację jest Biblioteka Jagiellońska.

Spotkanie z Czesławem Blicharskim odbyło się w ramach pierwszych Dni Kultury Pamięci w Małopolsce, organizowanych przez Fundację Przestrzeni Obywatelskiej Pro Publico Bono we współpracy z marszałkiem województwa i wojewodą małopolskim.

d1nbmm4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1nbmm4

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj