Trwa ładowanie...
d4opcdz
28-04-2010 14:57

Archiwum Dedeciusa w Słubicach

d4opcdz
d4opcdz

W Collegium Polonicum w Słubicach otwarto archiwum znakomitego tłumacza polskiej literatury Karla Dedeciusa. Otwarcie archiwum odbyło się w ramach obchodów 10-lecia Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie Nad Odrą. Gdyby nie było Viadriny, nie byłoby Collegium Polonicum i Archiwum Dedeciusa - powiedział podczas otwarcia rektor Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu profesor Stefan Jurga. W dniu obchodów jubileuszu 10-lecia Uniwersytetu Europejskiego we Franfurcie nad Odrą wspólna nadgraniczna placówka naukowa Uniwersytetu Poznańskiego i Uniwersytetu Viadrina, czyli Collegium Polonicum, otrzymała spuściznę wybitnego tłumacza polskiej literatury Karla Dedeciusa.
W archiwum Dedeciusa znalazło się 150 skoroszytów z listami od polskich i niemieckich pisarzy, przedstawicieli redakcji i uczelni. Są też notatki i projekty tłumacza oraz medale i dyplomy i wyróżnienia za wkład Dedeciusa w niemiecko-polskie pojednanie. Zbiory literatury to pół tysiąca tomów, wśród nich liczne wydania z autografami i dedykacjami.
Dedecius w młodości mieszkał w Łodzi. Jest laureatem wielu nagród, między innymi nagrody Viadriny przyznawanej za zasługi we współpracy niemiecko-polskiej. Kilka dni temu Nagrodę Viadriny otrzymał Gunter Grass .
IAR

d4opcdz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4opcdz

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj