Trwa ładowanie...
d4cr8f4

Antonina Krzysztoń

Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Antonina Krzysztoń jest polską pieśniarką, autorką tekstów i kompozytorką. W swoim dorobku ma także dwie książki.

Antonina Krzysztoń – życiorys

Antonina Krzysztoń urodziła się 13 czerwca 1954 roku. Od najmłodszych lat związana jest z Krakowem. Debiut artystyczny Antoniny Krzysztoń przypadł na 1981 rok, gdy wystąpiła przed szerszą publicznością na Przeglądzie Piosenki Prawdziwej w Gdańsku. Występ młodej piosenkarki spodobał się artystom kabaretu "Pod Egidą" Jana Pietrzaka i w ten sposób zawiązała się współpraca. Początkowo Antonina Krzysztoń nagrywała kasety w tzw. drugim obiegu, dzięki wydawnictwom takim jak CDN czy Solidarność Wielkopolska. Powstała wtedy kaseta "Piosenki Karela Kryla", czyli interpretacje twórczości czeskiego barda – Karela Kryla.

Także recitale Antoniny Krzysztoń odbywały się w sposób nieoficjalny: w kościołach, klubach studenckich oraz prywatnych mieszkaniach. W 1983 roku piosenkarka zdobyła nagrodę FAMA na Krakowskim Studenckim Festiwalu, postanowiła także związać swoją karierę zawodową ze śpiewaniem. Jest także kompozytorką muzyki.

Utwory Antoniny Krzysztoń zaliczane są do poezji śpiewanej, po części także do muzyki religijnej. Występowała z nimi na wielu festiwalach, między innymi na Zamkowych Spotkaniach "Śpiewajmy Poezję", jednak sławę przyniosła jej w najwyższym stopniu wygrana w plebiscycie Muzycznej Jedynki za piosenkę "Perłowa Łódź".

W swojej karierze Antonina Krzysztoń współpracowała z takimi artystami jak Leszek Możdżer, Joszko Broda czy Wojciech Przybylski. Komponuje także dla Mietka Szcześniaka oraz Michała Lorenca, a także na potrzeby spektakli muzycznych czy filmów tak jak w przypadku "Czasu Słowian" T. Wilde.

Antonina Krzysztoń – dyskografia

Piosenkarka ma w swoim dorobku już 18 albumów. Pierwsze z nich nagrywane były na kasetach i dystrybuowane przez wydawnictwa podziemne. Dyskografia Antoniny Krzysztoń składa się z albumów:

  • z drugiego obiegu (przed 1989 rokiem): "Piosenki Karela Kryla", "Pieśni, piosenki, pioseneczki" oraz "Koncert (Poznań)”,
  • "Inny świat” (1990),
  • "Pieśni Postne” (1992),
  • "Takie moje wędrowanie” (1993),
  • "Czas bez skarg” (1995),
  • "Kiedy przyjdzie dzień” (1996),
  • "Każda chwila” (1998),
  • "Wołanie” (2000),
  • "Złota Kolekcja Perłowa Łódź” (2000),
  • "Kolęda domowa... a nad śnieg wybieleję” (2003),
  • "Dwa księżyce” (2004),
  • "Turkusowy stół” (2010),
  • "Koncert LIVE” (2012),
  • "Czekaj” (2013),
  • "Kolędy Antoniny Krzysztoń” (2015),
  • "Skarb” (2017).

Antonina Krzysztoń – nagrody

Antonina Krzysztoń jest laureatką nagrody Mateusz 1995 przyznawanej przez Program Trzeci Polskiego Radia. W 2003 roku otrzymała nagrodę im. Włodzimierza Pietrzaka, a trzy lata później Order Odrodzenia Polski z rąk Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

W 2016 roku Papieska Rada Kultury przyznała Antoninie Krzysztoń medal Per Artem ad Deum, ex aequo z estońskim kompozytorem Arvo Pärtem. W tym samym roku otrzymała także nagrodę im. Przemysława Gintrowskiego.

Antonina Krzysztoń – książki

Antonina Krzysztoń jest autorką dwóch książek, co ciekawe o zupełnie innej tematyce. Pierwszy z nich to "Modlitewnik grzesznika", w którym znalazły się modlitwy wybrane przez autorkę, a zadedykowane wszystkim zagubionym i opuszczonym. Druga publikacja, "Przeźroczysty chłopiec", opowiada z humorem historię chłopca, jego relacji z rówieśnikami i stosunku do świata dorosłych.

Antonina Krzysztoń
Data urodzenia

12.06.1954

Miejsce urodzenia

Kraków

Bibliografia
d4cr8f4

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4cr8f4
d4cr8f4
d4cr8f4
d4cr8f4

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj