Trwa ładowanie...
d2u8udk

Anthony Horowitz

Urodził się w zamożnej, wysoko ustosunkowanej rodzinie. Wychowywały go nianie, a otaczali służący i prywatni kierowcy. Jego ojciec był bogatym biznesmenem, a jedyną rzeczą, jaką rodzina mogła robić z pieniędzmi, było wydawanie ich. Niespodziewanie jednak ojciec wycofał wszystkie pieniądze ze szwajcarskiego banku w Zurichu, zdeponował je w innym banku na fałszywe nazwisko i... nagle zmarł. Matka Horowitza przez rok bezskutecznie szukała zagubionej fortuny, a bogata dotąd rodzina pozostała bez środków do życia. Warto dodać, że cała rodzina była dość ekscentryczna. Matka Anthony’ego na trzynaste urodziny podarowała synowi ludzką czaszkę. Z kolei babka pisarza miała wyjątkowo destrukcyjny wpływ na jego życie. „Moja siostra i ja tańczyliśmy ze szczęścia, kiedy zmarła” – powiedział później.

Anthony był otyłym, zakompleksionym chłopcem, który nie mógł liczyć na pomoc czy wsparcie ze strony rodziny. Kiedy miał 8 lat został wysłany do męskiej szkoły z internatem w północnym Londynie. Była to częsta praktyka w tamtych czasach, ale mały chłopiec bardzo przeżywał rozstanie z domem. Sama szkoła, którą nazywano Orley Farm, stała się wielkim koszmarem Anthony’ego. Źródłem ciągłego strachu, a jednocześnie przyczyną buntu był znienawidzony przez wszystkich dyrektor szkoły. Jako główny sposób zachowania dyscypliny stosował kary cielesne, bił więc chłopców do krwi za ogólnym pozwoleniem rodziców. Jedynym miejscem w szkole, w którym Anthony czuł się szczęśliwy, była biblioteka. Właśnie tam, mając 10 lat, napisał pierwszą sztukę. Z kolei pierwsza książka Horowitza The Sinister Secret of Frederick K. Bower została opublikowana, kiedy autor miał 22 lata. Anthony Horowitz podkreśla, że zaczął pisać, bo tak naprawdę nic innego nie umiał robić i tak też pozostało do dziś. Trudne dzieciństwo dało mu nieoceniony
prezent, czyli bogate źródło pomysłów dla jego pisarstwa. Nauczyciele pojawiający się w jego książkach to portrety prawdziwych osób, które uczyły go w Orley Farm. Co ciekawe, nauczyciele w opowieściach Horowitza zawsze giną. Natomiast wczesna książka brytyjskiego pisarza, Granny, jest zjadliwym, ale dokładnym portretem jego babki.

Anthony Horowitz świetnie odnajduje się w formach cyklicznych – tworzy serie książek, scenariusze telewizyjne, a ostatnio również filmowe. Pisał epizody w telewizyjnych serialach kryminalnych z detektywem Poirot, na podstawie książek Agathy Christie. Dokonał adaptacji jej trzech powieści i dziewięciu opowiadań, które stały się podstawą filmów "Murder in Mind", "Morderstwa w Midsomer" oraz "Murder Most Horrid". Był również autorem telewizyjnej serii "Detektyw Foyle", która zyskała międzynarodową popularność, a nawet napisał libretto broadwayowskiego musicalu. Jego autorski scenariusz filmowy "Zgromadzenie" będzie realizowany najprawdopodobniej w 2007 roku Horowitz jest także autorem takich serii, jak: Diamond Brothers, Horowitz Horror i najnowszej, Księga Pięciorga. W Wielkiej Brytanii Anthony Horowitz jest stale obecny na listach bestsellerów.

d2u8udk

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2u8udk
d2u8udk
d2u8udk