Trwa ładowanie...
dvu4jzd

Anna Wierzbicka

Anna Wierzbicka jest emerytowanym profesorem australijskiego uniwersytetu w Canberze i lingwistką światowej sławy. Bliskie są jej zagadnienia z zakresu pragmatyki oraz językoznawstwa międzykulturowego.

Anna Wierzbicka – życiorys

Anna Wierzbicka przyszła na świat w rodzinie Smoleńskich. Pod koniec drugiej wojny światowej przebywała z mamą i siostrą w obozie pracy. Studia polonistyczne rozpoczęła już w wieku 16 lat bez egzaminów dzięki dyplomowi za wybitne wyniki w nauce i poznała tam przyszłego męża, Piotra Wierzbickiego, dziennikarza i pisarza. Pracowała w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, kolejno obroniła pracę doktorską (1964) oraz habilitowała się (1969). Drugim mężem Anny Wierzbickiej był John Besemeres. Para wyemigrowała wspólnie do Australii na początku lat 70., a Anna Wierzbicka zaczęła pracę w Australian National University, gdzie w 1989 roku otrzymała katedrę profesorską. Współpracowała tam ze znanym lingwistą, profesorem Cliffem Goddardem.

Anna Wierzbicka – książki

Anna Wierzbicka stworzyła teorię naturalnego metajęzyka semantycznego oraz odkryła zbiór znaczeń elementarnych wspólnych dla wszystkich języków. W praktyce przełożono to w ostatnich latach na komunikację międzykulturową i wyłoniono teorię skryptów kulturowych. Zapewniło jej to sławę i uznanie nie tylko w Europie, a dzieła przetłumaczono na wiele języków. Jej książki oraz podręczniki akademickie z dziedziny językoznawstwa, antropologii, etnolingwistyki oraz literatury popularnonaukowej ukazują się na rynku wydawniczym w Polsce i poza nią nieprzerwanie od 1972 roku m.in. dzięki nakładowi takich oficyn, jak The Facto Wydawnictwo.

Anna Wierzbicka – nagrody

Anna Wierzbicka należy do Australian Academy of Humanities, Australian Academy of Social Science, Rosyjskiej Akademii Nauk oraz Polskiej Akademii Umiejętności. Ma na koncie tytuły naukowe doktora honoris causa od UMCS w Lublinie oraz Uniwersytetu Warszawskiego. Ponadto Anna Wierzbicka jest laureatką Nagrody Humboldta dla Zagranicznych Badaczy w dziedzinie humanistyki (1995), Międzynarodowej Nagrody Dobruszyna (2010) oraz Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (2010).

dvu4jzd

Podziel się opinią

1

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dvu4jzd
dvu4jzd
dvu4jzd
dvu4jzd

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj