Trwa ładowanie...
d1iczxt

Anna Milewska

Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Anna Milewska to znana aktorka, która nie tylko gra w filmach i teatrze, ale również pisze wiersze oraz maluje obrazy.

Anna Milewska – życiorys

Anna Milewska urodziła się w 1931 roku w Warszawie. Po ukończeniu Wydziału Historii Sztuki na Uniwersytecie Warszawskim w 1952 roku pracowała w Muzeum Narodowym, a następnie w spółdzielni pracy „Astra”. W wieku 25 lat Anna Milewska namówiona przez koleżankę rozpoczęła studia na Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. Po jej ukończeniu występowała na deskach teatru oraz przed kamerą.

Anna Milewska jest wnuczką Jadwigi Milewskiej, aktywistki i działaczki społecznej.

Mężem Anny Milewskiej był Andrzej Zawada (zmarł w 2000 roku), koordynujący grupę, która weszła na Mount Everest w 1980 roku, a także poprowadził zimową wyprawę w Himalaje.

Anna Milewska – kariera filmowa

Anna Milewska w teatrze często pracowała. Była związana z Teatrem im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, Teatrem Powszechnym w Łodzi, Teatrem Ziemi Mazowieckiej, Teatrem Studio, Teatrem Klasycznym oraz Teatrem na Woli. Najczęściej można ją było podziwiać w roli Beatrycze w „Dantem”, wystawianym przez warszawski teatr Studio, którą zagrała aż 550 razy.

Anna Milewska jako aktorka filmowa grała w licznych filmach i serialach. Najbardziej ceniła rolę Olgi w filmie psychologicznym Żywot Mateusza (1968), w którym partnerowała Franciszkowi Pieczce.

Anna Milewska często współpracowała na planie filmowym z Jerzym Turkiem, Leonem Niemczykiem, Tomaszem Zaliwskim, Andrzejem Krasickim, Henrykiem Bistą czy Gustawem Lutkiewiczem.

Wiele osób kojarzy Annę Milewską z rolą Julii Złotopolskiej z serialu Złotopolscy, który był emitowany w TVP2 w latach 1997-2010.

Anna Milewska – książki

Anna Milewska jako poetka wydała kilka tomików. W 1999 roku ukazał się pierwszy zbiór Ludzie mnie pytają. Tomiki Odpłynęli łodzią (2000) oraz Kolory czerni (2002) aktorka zadedykowała zmarłemu mężowi. W 2003 roku Anna Milewska opublikowała zbiór Zawirowania, natomiast w 2007 roku – Mijamy, mijamy, pozostawiamy, w którym poza wierszami czytelnik znajdzie obrazy namalowane przez aktorkę.

W 2009 roku Anna Milewska napisała książkę biograficzną o związku z mężem Życie z Zawadą, w którym portretuje nie tylko znanego himalaistę, ale również przyjaciół. W liczącej ponad 600 stron książce pojawiają się listy, które pisali do siebie małżonkowie w czasie rozstań związanych z wykonywanymi zawodami oraz listy do, oraz od przyjaciół.

Anna Milewska – ciekawostki

  • Anna Milewska otrzymała liczne odznaczenia i nagrody: Złoty Krzyż Zasługi (1978), Odznakę „Za zasługi dla Kielecczyzny” (1979) czy Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1986);
  • Anna Milewska i Andrzej Zawada byli nazywani „żelazną parą” ze względu na uczucie, które ich łączyło.
Anna Milewska
Data urodzenia

21.02.1931

Miejsce urodzenia

Warszawa

Bibliografia
d1iczxt

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1iczxt
d1iczxt
d1iczxt
d1iczxt

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj