Trwa ładowanie...
dhlm5mz

Anna Kowalska

Domena publiczna
Źródło: Domena publiczna, fot: Benedykt Jerzy Dorys

Anna Kowalska to XX-wieczna pisarka pochodząca ze Lwowa, z wykształcenia filolog, autorka opowiadań i powieści, a także dzienników, które zostały wydane w 2008 roku. Duży rozgłos przyniósł Kowalskiej burzliwy związek z Marią Dąbrowską.

Anna Kowalska – wykształcenie

Anna Kowalska urodziła się jako Anna Chrzanowska 26 kwietnia 1903 roku we Lwowie. Tam też studiowała filologię klasyczną i romanistykę na Uniwersytecie Jana Kazimierza (obecnie funkcjonuje nazwa Lwowski Uniwersytet Narodowy im. Iwana Franki). Znała kilka języków: francuski, niemiecki, grekę i łacinę.

Anna Kowalska – życiorys

Anna Chrzanowska wyszła za profesora Jerzego Kowalskiego w 1924 roku, razem z nim podróżowała w celach naukowych, była m.in. w Lozannie, Paryżu, Monachium i Berlinie. Anna Kowalska wspierała istniejący od 1933 roku lwowski Zespół Literacki "Przedmieście", pisała też dla gazety "Sygnały". W czasie wojny, w 1943 roku, pisarka przeniosła się z mężem do Warszawy, gdzie działała w podziemiu. W 1945 roku para przeniosła się do Wrocławia, a w 1946 roku Anna Kowalska urodziła córkę Marię.

W 1948 roku na raka zmarł mąż Anny Kowalskiej. Pisarka redagowała kwartalnik naukowo-literacki "Zeszyty Wrocławskie" od 1947 do 1952 roku, a w 1954 roku przeprowadziła się do Warszawy i zamieszkała z pisarką Marią Dąbrowską, która była jej towarzyszką do końca życia.

Anna Kowalska zmarła w Warszawie w 1969 roku w wyniku ciężko przebytej choroby nowotworowej.

Anna Kowalska – kariera pisarska

Anna Kowalska należała do Związku Literatów Polskich i międzynarodowego stowarzyszenia pisarzy PEN Club, utrzymywała znajomości z wieloma cenionymi pisarzami, którzy darzyli ją szacunkiem i uznaniem. Wśród nich znaleźli się m.in. Julia Hartwig, Jan Parandowski, Paweł Hertz, Antoni Słonimski, Jarosław Iwaszkiewicz i Marian Czuchnowski.

Twórczość Anny Kowalskiej to proza historyczna i współczesna, jej pisarstwo docenił PEN Club, wręczając jej w 1949 roku Nagrodą im. Hemingwaya za "Opowiadania greckie". Kowalska została w 1953 roku odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za zasługi w dziedzinie kultury i sztuki.

Anna Kowalska – książki

Jednym z najważniejszych dzieł Anny Kowalskiej są jej "Dzienniki" spisane w latach 1927–1969 i wydane w 2008 roku nakładem wydawnictwa Iskry.

W dorobku Anny Kowalskiej znajdziemy też następujące książki:

  • "Opowiadania greckie" (1949) – wyróżnione nagrodą im. Hemingwaya;
  • "Uliczka klasztorna" (1949);
  • "Wielka próba" (1951);
  • "Na rogatce" (1953) – publikacja o charakterze autobiograficznym;
  • "Wójt wolborski" (1955) – publikacja o Andrzeju Fryczu-Modrzewskim;
  • "Astrea" (1956) – kontynuacja "Wójta wolborskiego";
  • "Nimfa" (1958);
  • "Safona" (1959);
  • "Kandelabr efeski" (1960);
  • "Ołtarze" (1962);
  • "Figle pamięci" (1963);
  • "Ptasznik" (1964);
  • "Wieża" (1966);
  • "Trzy boginie" (1966);
  • "Szczelina" (1967) – ostatnia powieść pisarki.

Anna Kowalska wspólnie z mężem Jerzym Kowalskim wydała też powieści: "Catalina" (1931), "Mijają nas" (1932), "Złota kula" (1933), "Gruce" (1936) i "Gąszcz" (1961).

Anna Kowalska
Miejsce urodzenia

Lwów

Data śmierci

07.03.1969

Miejsce śmierci

Warszawa

Bibliografia
dhlm5mz

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dhlm5mz
dhlm5mz
dhlm5mz
dhlm5mz

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj