Trwa ładowanie...
d2qy1uu
d2qy1uu

Anna Grodzka

Anna Grodzka nosiła wcześniej nazwisko Krzysztof Bogdan Bęgowski PAP Baza Zdjęć Archiwum

Anna Grodzka aktywnie upowszechnia w społeczeństwie wiedzę na temat transpłciowości, wspierając transseksualistów (osoby transgenderyczne) i transwestytów.

Anna Grodzka – kiedyś Krzysztof Bogdan Bęgowski

Anna Grodzka przyszła na świat jako Krzysztof Bogdan Bęgowski. Szczęśliwe dzieciństwo zawdzięcza swoim rodzicom adopcyjnym, o czym Anna Grodzka dowiedziała się dopiero w 2007 roku. Krzysztof Bęgowski ukończył psychologię kliniczną na Uniwersytecie Warszawskim. Do 2007 roku Bęgowski był żonaty, ma dorosłego syna. W wojsku uzyskał stopień starszego sierżanta i podchorążego rezerwy. Krzysztof Bęgowski aktywnie działał w Zrzeszeniu Studentów Polskich (po 1980 tam pracował), PZPR, następnie pracował w Alma Press, obejmując w 1986 roku kierownicze stanowisko. Po 1989 roku Krzysztof Bęgowski prowadził własną działalność gospodarczą, produkował serial ”Defekt”, był członkiem rady nadzorcze jednej z rozgłośni radiowych.

Anna Grodzka – przed i po zmianie płci

Działalność polityczna Anny Grodzkiej rozpoczęła się od Socjaldemokracji RP, następne były Sojusz Lewicy Demokratycznej, Stowarzyszenie ”Ordynacka”, Ruch Palikota. Otrzymała mandat poselski w 2011 roku, zostając pierwszą w Europie osobą w parlamencie, która przyznała się do operacji zmiany płci. Anna Grodzka była wiceprzewodniczącą: klubu poselskiego Ruchu Palikota, Komisji Kultury i Środków Przekazu, a także Parlamentarnej Grupy Kobiet. Zasiadała również w Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. W 2014 roku Anna Grodzka przeszła z Twojego Ruchu do Partii Zieloni, nie zmieniając klubu poselskiego, z którego została jednak we wrześniu usunięta. Tygodnik ”Polityka” umieścił Annę Grodzką w czołówce najlepszych posłów VII kadencji Sejmu.

W 2013 roku Anna Grodzka wydała autobiografię ”Mam na imię Ania”, w której opowiada o trudnych decyzjach, wolności, byciu sobą i transpłciowości. Jako osoba transseksualna Anna Grodzka przeszła operację zmiany płci w klinice w Bangkoku, co na filmie dokumentalnym ”Trans-akcja” uwieczniła stacja HBO. Cały proces zakończył się w 2010 roku, razem z sądowym ustaleniem płci. Fundacja imienia Izabeli Jarugi-Nowackiej przyznała Annie Grodzkiej, współzałożycielce Fundacji Trans-Fuzja oraz Stowarzyszenia na rzecz Zrównoważonego Rozwoju Społecznego „Społeczeństwo FAIR”, ”Okulary Równości”.

d2qy1uu
Anna Grodzka
Data urodzenia

16.03.1954

Miejsce urodzenia

Otwock

Bibliografia

Podziel się opinią

1
Share
d2qy1uu
d2qy1uu
d2qy1uu
d2qy1uu