Trwa ładowanie...
d248fsh

Andrzej Zybertowicz

WP
Źródło: WP, fot: Andrzej Hulimka

Andrzej Zybertowicz jest polskim socjologiem i publicystą. Posiada tytuł doktora habilitowanego nauk humanistycznych oraz profesora nadzwyczajnego UMK w Toruniu.

Andrzej Zybertowicz – biografia

Andrzej Janusz Zybertowicz urodził się 30 września 1954 roku w Bydgoszczy. Jest absolwentem bydgoskiego V Liceum Ogólnokształcącego. Ukończył studia historyczne na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, a także studia archiwistyczne na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie uzyskał tytuł doktora. Tam również podjął pracę w Zakładzie Filozofii Instytutu Nauk Społecznych, potem zaś w Katedrze Socjologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Między 1998 a 2006 rokiem Andrzej Zybertowicz był dyrektorem Instytutu Socjologii UMK, a od 2004 roku kierownikiem Zakładu Interesów Grupowych UMK. Stopień doktora habilitowanego uzyskał na Uniwersytecie Warszawskim w 1997 roku. Andrzej Zybertowicz w swojej karierze naukowej odbył wiele stypendiów zagranicznych, między innymi na Oxford University (1988), Macquarie University (1993) czy Michigan State University (1996).

Od 2003 do 2006 roku Andrzej Zybertowicz pełnił funkcję członka Komitetu Naukoznawstwa Polskiej Akademii Nauk, a latach 2011-2014 również Komitetu Socjologii PAN. Od połowy lat 90. współpracuje z dziennikami „Nowości” oraz „Gazeta Pomorska”, gdzie komentuje wydarzenia społeczno-polityczne. Artykuły Andrzeja Zybertowicza ukazują się także „Naszym Dzienniku”, „Gazecie Polskiej” oraz „wSieci”.

Andrzej Zybertowicz w życiu publicznym

Jeszcze przed 1989 rokiem Andrzej Zybertowicz zaangażowany był w kolportaż ulotek i prasy drugiego obiegu. Podczas stanu wojennego był internowany. Uwolniony został w 1983 roku w ramach amnestii. W życiu politycznym Andrzej Zybertowicz pojawił się w 2006 roku. Wtedy to powołał Podyplomowe Studium Socjologii Bezpieczeństwa Wewnętrznego. W tym samym roku zasiadł w Komisji Weryfikacyjnej Wojskowych Służb Informacyjnych. Od 2006 do 2007 roku był przewodniczącym rady Centralnego Ośrodka Szkolenia Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Andrzej Zybertowicz współpracował z prezydentem Lechem Kaczyńskim jako doradca do spraw bezpieczeństwa państwa (2008-2010) oraz przewodniczący Zespołu do spraw Bezpieczeństwa Energetycznego (2009-2010). W 2007 roku był ekspertem ds. bezpieczeństwa również przy premierze Jarosławie Kaczyńskim. Od 2015 roku Andrzej Zybertowicz doradza prezydentowi Andrzejowi Dudzie.

W 2014 roku Andrzej Zybertowicz w wyborach europejskich bez powodzenia ubiegał się o mandat europosła, startując z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.

Andrzej Zybertowicz – życie prywatne

Andrzej Zybertowicz jest żonaty i ma dwóch synów. Żoną Andrzeja Zybertowicza jest socjolog Katarzyna Zybertowicz.

Andrzej Zybertowicz — książki

Na rynku wydawniczym dotychczas ukazało się kilkanaście publikacji książkowych Andrzeja Zybertowicza. Część z nich dotyczy kulis życia politycznego, transformacji ustrojowej oraz funkcjonowania tajnych służb, jak na przykład „III RP: kulisy systemu – rozmawia Joanna Lichocka” (2013), „W uścisku tajnych służb: Upadek komunizmu i układ postnomenklaturowy” (1993) czy „Pociąg do Polski. Polska do pociągu” (2011).

Andrzej Zybertowicz jest również współautorem kilku książek i rozpraw, między innymi „Privatizing the police-state: the case of Poland” (2000) z Marią Łoś, „Transformacja podszyta przemocą. O nieformalnych mechanizmach przemian instytucjonalnych” (2008) z Radosławem Sojakiem czy „Interpretacje wielkiej transformacji” (1988) z Adamem Czarnotą.

Andrzej Zybertowicz
Data urodzenia

30.09.1954

Miejsce urodzenia

Bydgoszcz

Bibliografia
d248fsh

Podziel się opinią

3
4
Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d248fsh
d248fsh
d248fsh