Trwa ładowanie...
d3y94pq

Andrzej Zoll

East News
Źródło: East News, fot: Pawel Bialic/REPORTER

Andrzej Zoll jest prawnikiem, profesorem zwyczajnym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Specjalizuje się w prawie karnym. Pochodzi z rodziny Zollów, w której tradycje prawnicze są kontynuowane od XIX wieku.

Andrzej Zoll – życiorys

Andrzej Zoll urodził się w Sieniawie (woj. podkarpackie) w 1942 roku. Po ukończeniu VI Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Rejtana w Warszawie zdecydował się na studia prawnicze w Krakowie. Doktorat z nauk prawnych obronił w 1968 roku. Wykładał na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie do 2013 roku był kierownikiem Katedry Prawa Karnego, na WSPIA w Przemyślu oraz w Rzeszowie.

Andrzej Zoll aktywnie uczestniczy w życiu społecznym. Był ekspertem prawnym „Solidarności” w czasie obrad Okrągłego Stołu, sędzią Trybunału Konstytucyjnego, a także prezesem TK w latach 1993-1997. Pełnił również funkcję Rzecznika Praw Obywatelskich (2000-2006).

Andrzej Zoll – książki

Andrzej Zoll jest autorem licznych artykułów (178) z zakresu prawa, szczególnie prawa karnego. Napisał osiem książek o charakterze naukowym (Zasady odpowiedzialności karnej, Polskie prawo karne. Część ogólna, Okoliczności wyłączające bezprawność czynu. Zagadnienia ogólne, Odpowiedzialność karna lekarza za niepowodzenie w leczeniu, Materialnoprawna problematyka warunkowego umorzenia postępowania karnego).

Andrzej Zoll jest także autorem książki Chrześcijanin w demokratycznym państwie, w której pojawia się zagadnienie godności, prawa oraz wolności człowieka.

W 2011 roku ukazała się powieść Zollowie. Opowieść rodzinna. Andrzej Zoll przedstawia w niej ród Zollów, tradycje związane z umiłowaniem do prawa oraz historię imienia Franciszek, które dostaje w rodzinie każdy pierworodny. W książce autor prezentuje barwne postaci oraz ich historie.

Andrzej Zoll – ciekawostki

  • Andrzej Zoll był niejednokrotnie odznaczony. Otrzymał m.in. Wielką Złotą Odznakę Honorową na Wstędze Republiki Austrii (1997), Wielki Krzyż Zasługi z Gwiazdą Orderu Zasługi Federalnej Republiki Niemiec, Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (1997) oraz Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (2011);
  • Syn Andrzeja Zolla, Franciszek Zoll, jest również profesorem – specjalizuje się w prawie cywilnym, kontynuując rodzinną tradycję.
d3y94pq

Podziel się opinią

1
1
Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3y94pq
d3y94pq
d3y94pq