Trwa ładowanie...
d1puckp

Andrzej Sapkowski odbierze World Fantasy Award za dorobek życia

Pod koniec października Andrzej Sapkowski odbierze kolejną nagrodę za swą działalność literacką. Autor „Wiedźmina” dołączy do prestiżowego grona zdobywców World Fantasy Award w kategorii Lifetime Achievement Awards, czyli za całokształt pracy twórczej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Andrzej Sapkowski odbierze World Fantasy Award za dorobek życia
(FORUM)
d1puckp

Pod koniec października Andrzej Sapkowski odbierze kolejną nagrodę za swą działalność literacką. Autor „Wiedźmina” dołączy do prestiżowego grona zdobywców World Fantasy Award w kategorii Lifetime Achievement Awards, czyli za całokształt pracy twórczej.

World Fantasy Award to obok Hugo i Nebuli najważniejsze wyróżnienie dla pisarzy gatunku fantasy, choć zdarzały się sytuacje, gdy statuetka trafiała do autora niekojarzonego z tym nurtem. Na przykład Haruki Murakami . Nagroda jest przyznawana od 1975 roku w kilku kategoriach (m.in. najlepsza powieść, opowiadanie, nowela, antologia, najlepszy artysta) podczas imprezy World Fantasy Convention, organizowanej co roku w innym mieście w Stanach Zjednoczonych lub Kanadzie. Na liście zdobywców tej prestiżowej nagrody widnieją takie nazwiska jak George R.R. Martin, Stephen King, Terry Prattchet, Nnedi Okorafor czy Jorge Luis Borges.

Lifetime Achievement Awards są przyznawane nie tylko zasłużonym pisarzom, ale także wydawcom, redaktorom czy grafikom. Nagrodę, którą za kilka miesięcy odbierze Andrzej Sapkowski, otrzymali wcześniej tacy twórcy jak Stephen Fabien (autor ilustracji do gry RPG "Dungeons & Dragons"), Tom Doherty (wydawca i założyciel Tor Books) czy George R.R. Martin (“Gra o tron”).

d1puckp

Tegoroczna edycja World Fantasy Convention odbędzie się w dniach 27-30 października w Columbus w stanie Ohio.

Do 2015 roku statuetka World Fantasy Award miała kształt karykaturalnego popiersia H.P. Lovecrafta . Od kilku lat niektórzy autorzy sprzeciwiali się wykorzystywaniu wizerunku autora “Zewu Cthulhu”, argumentując swoją postawę rasizmem Lovecrafta. W listopadzie 2015 roku organizatorzy World Fantasy Award ogłosili, że w kolejnej edycji statuetki nie będą nawiązywać do kontrowersyjnego pisarza.

d1puckp

Podziel się opinią

Share

d1puckp

d1puckp