Andrzej Iwan
Andrzej Iwan to polski piłkarz Wisły Kraków, później również Górnika Zabrze, VfL Bochum i Aris Saloniki. Grał na pozycji napastnika, należał do reprezentacji Polski w piłkę nożną w latach 1978–1987, później został trenerem. W 2012 roku pojawiła się jego głośna autobiografia "Spalony".
Andrzej Iwan – kariera piłkarska
Andrzej Iwan urodził się w Krakowie w 1959 roku, zaczynał karierę w zespole Wanda Kraków, później jako zawodowy piłkarz grał dla Wisły Kraków w latach 1976–1985, występując w blisko dwustu meczach pierwszoligowych. W ekstraklasie grał również w barwach Górnika Zabrze w latach 1985–1987.
Andrzej Iwan rozegrał 29 meczów w reprezentacji Polski, wystąpił w składzie m.in. na Mundialu w 1982 roku, gdy Polska zajęła trzecie miejsce. W 1987 roku zdobył tytuł najlepszego polskiego piłkarza w plebiscytach tygodnika "Piłka Nożna" i redakcji dziennika "Sport".
Przez krótki czas Andrzej Iwan grał w niemieckiej drużynie Vfl Bochum (1988–1989), później również w greckim klubie Aris Saloniki (1990–1991). W 1992 roku, przed zakończeniem kariery, Andrzej Iwan rozegrał jeszcze jeden mecz jako zawodnik Górnika Zabrze. Kolejnym etapem jego działalności była praca trenerska – był asystentem takich zespołów jak Wisła Kraków i Zagłębie Lubin, szkolił też Okocimski KS Brzesko, Płomień Jerzmanowice i Orlęta Rudawa. Andrzej Iwan jest też komentatorem sportowym kanału Polsat Sport.
Autobiografia Andrzeja Iwana
Poza licznymi osiągnięciami na boisku Andrzej Iwan doświadczył też niepowodzeń w życiu prywatnym – wspomina o nich w autobiografii zatytułowanej "Spalony", która odbiła się głośnym echem w 2012 roku. W rozmowie z Krzysztofem Stanowskim Andrzej Iwan opowiada zarówno o uzależnieniach i osobistych problemach, jak i sukcesach i historii piłki nożnej.
W książce wspomniane są kontrowersyjne wydarzenia z życia Andrzeja Iwana, jak choćby głośna awantura w restauracji "Stylowa", gdy zaatakował kelnerkę i milicjantów, czy sytuacje związane z uzależnieniem od alkoholu i hazardu, a także próby samobójcze.
Data urodzenia | 10.11.1959 |
Miejsce urodzenia | Kraków |
Bibliografia |
Podziel się opinią
Komentarze