Trwa ładowanie...
dnu272o

Andrzej Fidyk

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

To Andrzej Fidyk stworzył programy telewizyjne ”Miej oczy szeroko otwarte” oraz ”Czas na kontrowersyjny dokument”. Do najbardziej znanych dokumentów reżysera zaliczyć możemy m.in. ”Sen Staszka w Teheranie”, ”Diabeł w Moskwie”, ”Defiladę”, ”Prezydenta”, ”Oglądaj z Andrzejem Fidykiem” czy ”Rosyjski Striptease”.

Andrzej Fidyk – życiorys

Andrzej Fidyk ukończył Szkołę Główną Handlową w rodzimej Warszawie. Był referentem w Biurze Handlu Zagranicznego ”Remex". Po Wydziale Handlu Zagranicznego wziął udział w konkursie na kierownika produkcji w Telewizji Polskiej i tak rozpoczął swoją wielką przygodę z małym ekranem. Pracował kolejno w Redakcji Reportażu i Dokumentu oraz jako szef Redakcji Filmów Dokumentalnych Programu 1 TVP. Jego debiut scenarzysty to ”Idzie Grześ przez wieś” (1982). Jest reżyserem filmów reklamowych i scenarzystą filmowym. Obecnie Andrzej Fidyk wykłada również na katowickim Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego oraz na Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Jest członkiem Polskiej Akademii Filmowej oraz Europejskiej Akademii Filmowej, współpracował ze stacją BBC.

Andrzej Fidyk – książka

Swoista biografia Andrzeja Fidyka ukazała się na rynku literackim w Polsce w 2017 roku dzięki nakładowi oficyny Znak Społeczny Instytut Wydawniczy Sp. z o.o. (we współpracy z Aleksandrą Szarłat). Możemy się w niej zapoznać z najbardziej interesującymi zakątkami świata, w które razem z kamera udał się Andrzej Fidyk. Odwiedził chociażby Koreę Północną, Rosję, Indie, Kazachstan, Brazylię, Białoruś czy Suazi w Afryce.

Andrzej Fidyk – nagrody

Jako znana postać świata filmu reżyser oraz scenarzysta Andrzej Fidyk ma na koncie liczne nagrody branżowe. Jest m.in. laureatem trzech Wiktorów za kultowy już cykl programów ”Czas na dokument” dla TVP, Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska "Neptuny" (2014), Srebrnych i Brązowych Lajkoników, Srebrnego Smoka, Orła Hollywoodzkiego oraz Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski (2013). Nominowano go do Europejskiej Nagrody Filmowej i Nagrody Amnesty International. Ponadto Andrzej Fidyk otrzymał tytuł profesora sztuk filmowych z rąk Lecha Kaczyńskiego w 2009 roku. Jest opiekunem artystycznym licznych debiutów, a także producentem.

Andrzej Fidyk
Data urodzenia

31.03.1953

Miejsce urodzenia

Warszawa

Bibliografia
dnu272o

Podziel się opinią

1
Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dnu272o
dnu272o
dnu272o