Anda Rottenberg
Anda Rottenberg to znana kurator i historyk sztuki, do tego publicystka i krytyk. Od lat aktywnie działa na polu sztuki, ma na swoim koncie wiele wyróżnień i nominacji, opublikowała też kilka książek.
Anda Rottenberg – życiorys
Anda Rottenberg urodziła się w 1944 roku w Nowosybirsku jako córka polskiego Żyda i Rosjanki z rodziny mieszczańskiej. W dzieciństwie przeniosła się do Legnicy, gdzie mieszkała od 1951 do 1963 roku, później zamieszkała w Warszawie. Tam ukończyła studia na Wydziale Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego.
Aktywność zawodowa Andy Rottenberg obejmuje organizowanie wystaw, czym kuratorka zajmuje się już od 1969 roku. Prowadziła wiele wystaw w Polsce i za granicą, była m.in. kuratorką ekspozycji zatytułowanej "OBOK. Polska – Niemcy. 1000 lat historii w sztuce" wystawionej w Berlinie w 2011 roku. Anda Rottenberg opiekowała się też wystawami prezentowanymi w Warszawie, Krakowie, Wiesbaden czy Bremie.
Anda Rottenberg w początkach swojej kariery była związana z Galerią Sztuki Zachęta, następnie od 1973 do 1986 roku była pracownikiem Polskiej Akademii Nauk. Istotnym wkładem Andy Rottenberg w rozwój polskiej kultury i sztuki było założenie w 1986 roku niezależnej fundacji "Egit" – jednej z pierwszych takich organizacji w Polsce. Kuratorka pracowała też w Ministerstwie Kultury i Sztuki, obejmując stanowisko dyrektora Departamentu Sztuki w latach 1991–1992. Kierowała też warszawską Galerią Mazowiecką (1991–1993) i Centrum Sztuki Współczesnej Sorosa (1992–1993), a w latach 1993–2001 Galerią Sztuki Zachęta, w której lata wcześniej rozpoczynała działalność zawodową.
Działalność Andy Rottenberg obejmuje też pracę w organizacjach takich jak Fundacja Instytutu Promocji Sztuki, której przewodniczy od 1998 roku, Międzynarodowe Stowarzyszenie Krytyków Sztuki, Międzynarodowe Stowarzyszenie Muzeów Sztuki Współczesnej czy Międzynarodowe Stowarzyszenie Kuratorów.
Anda Rottenberg – nagrody i odznaczenia
Anda Rottenberg została odznaczona Krzyżem Oficerskim (2001) i Komandorskim (2011) Orderu Odrodzenia Polski. W 2012 roku zdobyła Nagrodę Krytyki Artystycznej im. Jerzego Stajudy, Doroczna Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii sztuki wizualne i nagrodę "Neptuny" przyznawaną przez prezydenta Gdańska podczas Festiwalu Solidarity of Arts. Andzie Rottenberg przyznano również nagrodę im. Profesora Aleksandra Gieysztora, który był jej nauczycielem w czasie studiów. W 2014 roku Rottenberg odznaczono Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
Anda Rottenberg – książki i publicystyka
Anda Rottenberg zajmuje się nie tylko działalnością badawczą i kuratorską. Od 1966 roku pisze artykuły i eseje o sztuce dla pism takich jak "Kultura" i "Polityka". Pojawiło się również kilka książek autorstwa Rottenberg, a wśród nich publikacja "De Kooning i Rauschenberg – podwójność niesymetryczna" (1984) należąca do serii "Mała encyklopedia sztuki", "Sztuka w Polsce 1945–2005" (2005) i "Przeciąg: teksty o sztuce polskiej lat 80" (2009). W 2009 roku pojawiła się również książka autobiograficzna "Proszę bardzo", w której autorka opowiada o swojej rodzinie i pochodzeniu. Publikacja otrzymała nominacje do Nagrody Literackiej Gdynia i Nagrody Literackiej "Nike". Kolejnym tytułem o charakterze autobiograficznym jest wywiad rzeka "Rottenberg. Już trudno." z 2014, w którym z Andą Rottenberg rozmawia Dorota Jarecka.
Data urodzenia | 23.04.1944 |
Miejsce urodzenia | Nowosybirsk |
Bibliografia |
Podziel się opinią
Komentarze