Trwa ładowanie...
d44f6kj

Amanda Quick

jayneannkrentz.com
Źródło: jayneannkrentz.com

Amanda Quick pozostaje szalenie płodną literacko pisarką, będącą już po siedemdziesiątce. Jako międzynarodowa gwiazda książek dla kobiet dba o to, aby jej dzieła pojawiały się na półkach księgarni regularnie. I wciąż zostają bestsellerami.

Amanda Quick – życiorys

Amanda Quick to pseudonim literacki amerykańskiej pisarki, Jayne Ann Krentz, znanej swoim czytelnikom także jako Jayne Castle, Jayne Taylor, Jayne Bentley, Stephanie James, Jayne Ann Castle oraz Amanda Glass. Obecnie używa już tylko 3 pseudonimów i każdy z nich oznacza inny rodzaj literatury oraz inny z opisywanych światów. Ją i dwóch braci wychowywała jedynie mama, Alberta Castle, w miasteczku Borrego Springs w Kalifornii. Jayne Ann Castle skończyła historię na uniwersytecie w Santa Cruz (licencjat, rocznik 1970), kolejno studiowała nauki biblioteczne w San Jose.

Po szkole kobieta poślubiła poznaną na uczelni miłość swojego życia, Franka Krentza, obecnie emerytowanego inżyniera i zmieniła nazwisko. Przez rok para mieszkała na Wyspach Dziewiczych, gdzie Jayne Ann Krentz pracowała jako szkolna bibliotekarka. Obecnie Krentzowie żyją razem od ponad 30 lat w Seattle w stanie Waszyngton. Autorka szczodrze współpracuje z amerykańskimi bibliotekami, wspiera finansowo czytelnictwo w szkołach podstawowych w Seattle, założyła również Castle Humanities Fund i aktywnie pomaga w uniwersyteckim programie dla młodych pisarzy.

Amanda Quick – książki i nagrody

Amanda Quick to pseudonim Jayne Ann Krentz, pod którym pisane są romanse historyczne. Stephanie James tworzy powieści przygodowe i kryminalne. Jayne Ann Krentz pisze z kolei pod własnym nazwiskiem powieści romantyczne, przekonując o emocjonalnej wartości romansów, dodatkowo wzmacniających fundamentalne wartości kulturowe. Jest szeroko nagradzana za wkład w światową literaturę gatunku, ma na koncie 22 nominacje do nagrody Romantic Times, zainspirowała nawet ustanowienie jednej z nagród imienia Jane Austin. Pierwsze z pseudonimów powstały jako skutek zakończenia współpracy po kontrakcie z jednym z pierwszych wydawców autorki.

Książki Jayne Ann Krentz przetłumaczono już łącznie na 33 języki, a przeszło 120 powieści, zdobywających systematycznie podium na listach bestsellerów, wydano w ponad 35 mln egzemplarzy na całym świecie. Jej pierwszy romans ujrzał światło dzienne w 1979 roku, a początkowo odrzucana była przez 6 lat. Pisarka miewa ostatnio okresy, w których pisze i wydaje więcej hitów niż sam John Grisham.

d44f6kj

Podziel się opinią

9
1

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d44f6kj
d44f6kj
d44f6kj