Trwa ładowanie...
dvjzd4z

Alina Szapocznikow

Alina Szapocznikow to polska rzeźbiarka, której prace po śmierci były wystawiane m.in. w Museum of Modern Art w Nowym Jorku. Jej rzeźby wyróżnia niezwykła intymność oraz wrażliwość.

Alina Szapocznikow – życiorys

Alina Szapocznikow urodziła się w Kaliszu w 1926 roku. Podczas II wojny światowej była więziona w kilku gettach m.in. w Pabianicach, łódzkim getcie, Auschwitz, Bergen-Belsen. W czeskim obozie Theresienstadt doczekała końca wojny.

Po tych wydarzeniach wyjechała do Pragi, gdzie szybko nauczyła się języka czeskiego. Praktykowała w pracowni rzeźbiarskiej Otokara Velimskiego. Następnie podjęła studia w Wyższej Szkole Artystyczno-Przemysłowej w Pradze. Tam poznała artystę, Bedricha Stefana, do którego chodziła na zajęcia. Para zaczęła się spotykać. Równolegle Alina Szapocznikow związała się z kolegą.

Oba związki nie przetrwały, ponieważ artystka wyjechała na stypendium do Francji. Uczyła się w École Nationale Supérieure des Beaux-Arts w Paryżu. Studia ukończyła w 1950 roku. Alina Szapocznikow poznała tam dyrektora Muzeum Sztuki w Łodzi, Ryszarda Stanisławskiego, za którego wyszła za mąż.

W 1951 roku Alina Szapocznikow z mężem wrócili do Polski. Artystka pracowała nad nowymi rzeźbami, jednocześnie chcąc powiększyć rodzinę. Nie mogła mieć dzieci (prawdopodobnie ze względu na gruźlicę otrzewnej), dlatego Alina Szapocznikow i Ryszard Stanisławski adoptowali syna. Związek nie przetrwał – rzeźbiarka związała się z grafikiem, Romanem Cieślewiczem.

Po kolejnej emigracji do Paryża w 1963 roku Alina Szapocznikow dowiedziała się, że ma raka piersi. Przeszła operację, jednak nie udało się zahamować choroby. Artystka przegrała walkę w 1973 roku. Zmarła w sanatorium Praz-Coutant znajdującym się we Francji.

Alina Szapocznikow – twórczość

Alina Szapocznikow jako artystka była bardzo ekspresyjna. Jej prace skupiały się na ulotności życia. Prawdopodobnie miało to związek z chorobą, przez którą Alina Szapocznikow uważała, że ciało człowieka jest bardzo kruche.

Po przyjeździe z pierwszym mężem, Ryszardem Stanisławskim, do Warszawy, Alina Szapocznikow odnalazła w stolicy pogrążonej w ruinie klimat, który wyraziła, tworząc rzeźbę "Chłopiec wiejski".

Powróciwszy do Paryża, Alina Szapocznikow zaczęła robić odlewy własnego ciała, używając poliestru i poliuretanu. Początkowo rzeźby przedstawiały palce lub brzuch artystki, które następnie zwielokrotniała. Była związana ze środowiskiem artystycznym nawiązującym w swoich pracach do nowego realizmu.

Rzeźby Aliny Szapocznikow są bardzo naturalistyczne, a zarazem metaforyczne. Do najważniejszych można zaliczyć: "Pomnik dla spalonego miasta", "Ekshumowanego", "Łóżko", "Monstrum", "Brzuchy", "Popiersie bez głowy", "Portret wielokrotny".

W 1965 roku zrobiła asamblaż "Goldfinger", za który otrzymała Nagrodę Fundacji Copleya. W jury konkursu zasiadali Max Ernst, Marcel Duchamp, Jean Arp i Roberto Matta.

Do najważniejszych cykli Aliny Szapocznikow należą "Nowotwory" oraz "Zielnik" (1972), w którym artystka przedstawiała fragmenty ciała syna, odlewane, a następnie przybijane do czarnych deseczek. Do najważniejszych prac zaliczana jest m.in. "Głowa Piotra – Zielnik" czy "Zielnik XII" nazywany "Głową Chrystusa".

Alina Szapocznikow – książki

W 2012 roku ukazała się korespondencja Aliny Szapocznikow i Ryszarda Stanisławskiego "Kroją mi się piękne sny. Listy 1948-1971". To przede wszystkim zapis uczucia, które ich łączyło. W korespondencji artystka relacjonuje mężowi, jak wyglądała jej praca w Paryżu.

W 2015 roku została wydana biografia Aliny Szapocznikow "Ferwor. Życie Aliny Szapocznikow" napisana przez Marka Beylina.

Alina Szapocznikow – ciekawostki

  • W parku im. Żołnierzy Żywiciela w Warszawie stoi rzeźba Aliny Szapocznikow, "Kobieta z dzieckiem";
  • Od 7 października 2012 do 28 stycznia 2013 roku prace Aliny Szapocznikow znajdowały się w Museum of Modern Art w Nowym Jorku;
  • W filmie Haliny Bielińskiej Sam pośród miasta (1965) pojawiła się rzeźba "Żagiew", którą wykonała Alina Szapocznikow.
Alina Szapocznikow
Data urodzenia

16.05.1926

Miejsce urodzenia

Kalisz

Data śmierci

02.03.1973

Miejsce śmierci

Passy, Górna Sabaudia, Francja

dvjzd4z

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dvjzd4z
dvjzd4z
dvjzd4z