Trwa ładowanie...
d2j6wca

Alfred de Musset

Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Alfred de Musset był XVIII-w. francuskim poetą oraz prozaikiem, który największą sławę i uznanie uzyskał pośmiertnie.

Alfred de Musset – życiorys

Francuz Alfred Louis Charles de Musset przyszedł na świat 11. grudnia 1810 roku w domu, gdzie wielbiono dzieła Jana Jakuba Rousseau. Całe życie spędził w Paryżu, gdzie zmarł 2. maja 1857 roku. Miał talent plastyczny, wcześnie związał swoje losy z grupą artystyczną skupiającą prekursorów romantyzmu, należał do Akademii Francuskiej i był dandysem oraz współpracownikiem pisma ”Revue des deux mondes”. Najbardziej znane związki miłosne Alfreda de Musseta to relacja z pisarką George Sand i aktorką Rachelą.

Objaw de Musseta

Alfred de Musset chorował na przewlekłą niedomykalność zastawki aortalnej. Chorobowym objawem de Musseta nazywamy tik przytakiwania, czyli wstrząsania głową w rytm tętna na tętnicy szyjnej. Osoby w poważnym stadium wstrząsają w ten sposób nie tylko głową, ale również całym ciałem. Alfred de Musset opisał swoją chorobę w jednym z poematów, a sam objaw de Musseta po raz pierwszy przedstawił szerszemu gronu czytelników jego starszy brat, Paul. Niedomykalność zastawki aortalnej była na tyle poważna, że Alfred de Musset zmarł w wieku 46 lat w stolicy Francji.

Alfred de Musset – książki

Literacki debiut Alfreda de Musseta miał miejsce, gdy był jeszcze nastolatkiem. Znany dandys nie miał pewności, co tak naprawdę najbardziej interesuje go artystycznie. Był poetą, prozaikiem, dramaturgiem, a jego sztuki doceniono na szeroką skalę już po jego śmierci. Zaczęto je masowo wystawiać na scenach teatralnych dopiero w XX w.

Podziel się opinią

4
d2j6wca

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2j6wca
d2j6wca
d2j6wca
d2j6wca

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj