Trwa ładowanie...
dv93a1d

Alexandro Jodorowsky

Syn rosyjskich emigrantów, urodzony w małej osadzie na północy Chile. Za młodu zjeździł całe Chile jako członek trupy teatralnej, potem opuścił ojczyznę i jedzie do Europy. W 1962 roku, razem z Rolandem Toporem i Fernando Arrabalem zakłada awangardową grupę teatralną Panique, tworzącą spektakle, będące autoironicznymi zabawami konwencjami surrealistycznymi. Do historii przejdzie kilka performance'ów grupy, słynących z łączenia elementów humoru, sportu i pornografii.

W 1975 roku Jodorowsky spotyka Moebiusa, już wtedy słynnego artystę komiksowego. Razem pracują nad kinową adaptacją powieści Franka Herberta Diuna, która jednak nigdy nie zostaje zrealizowana. Jest to jednak początek wieloletniej współpracy tych dwóch twórców, której pierwszym owocem jest wydany w roku 1978 komiksowy album pt. Les Yeux du chat (Kocie oczy), przedstawiający krótką historię, będącą ciekawym połączeniem treści i rysunku: relacja niewidomego dziecka współegzystuje z obrazkami widzianymi przez jego ptaka. Prawdziwa kariera Jodorowsky'ego jako komiksowego scenarzysty rozpoczęła się na dobrę sprawę w roku 1980 (miał zatem wówczas już 51 lat). Wtedy to, ciągle z Moebiusem, powołał do życia postać Johna Difoola, detektywa prywatnego klasy R, mieszkającym w Mieście-Studni.

Seria historii Johna Difoola, znana powszechnie pod nazwą Incal, to szeroko zakrojona space opera, pełna robotów, laserów, mutantów, imperatorów, pojazdów kosmicznych itp. Szybka akcja towarzyszy tam zagadkowości tajemniczych kamieni, Jodorowsky umieszcza też w scenariuszu elementy ocierające się o mistykę. Złożony scenariusz, mnóstwo przewijających się przez niego postaci i miejsc, w połączeniu z kolorowym, realistycznym, ale nieco ikonicznym (rodzaj ligne claire), charakterystycznym rysunkiem Moebiusa tworzą całość, która zrewolucjonizowała komiks science fiction.

dv93a1d

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dv93a1d
dv93a1d
dv93a1d
dv93a1d

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj