Trwa ładowanie...
d304fbu

Aleksander Kwaśniewski

WP
Źródło: WP

Aleksander Kwaśniewski współtworzył ruch Europa Plus i prowadził fundację ”Amicus Europae”.

Aleksander Kwaśniewski – życiorys

Aleksander Kwaśniewski przyszedł na świat jako syn chirurga, a w młodości trenował lekkoatletykę. Przez 4 lata studiował handel zagraniczny na Uniwersytecie Gdańskim. Przewodniczył radzie uczelnianej Socjalistycznego Związku Studentów Polskich, zasiadał w Zarządzie Wojewódzkim, działał w tygodniku studenckim i dzienniku ”Sztandar Młodych”. Aleksander Kwaśniewski nie złożył ostatecznie pracy magisterskiej, co było przedmiotem licznych dyskusji i kwestionowania prawdomówności po kampanii prezydenckiej w 1995 roku. Twierdził on bowiem, że posiada wyższe wykształcenie, choć nie obronił dyplomu, a potem tłumaczył to nieznajomością pojęcia ”wykształcenie wyższe”.

Nakładem Wydawnictwa Perspektywy Press sp. z o.o. ukazała się książka Aleksandra Kwaśniewskiego ”Dom wszystkich, Polska”. Tytuł ten jest jednocześnie hasłem wyborczym z drugiej kampanii prezydenckiej Aleksandra Kwaśniewskiego.

Aleksander Kwaśniewski – działalność polityczna

Aleksander Kwaśniewski był członkiem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, ministrem, przewodził Polskiemu Komitetowi Olimpijskiemu, uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu. Współtworzył Socjaldemokrację Rzeczpospolitej Polskiej, zasiadał w Sejmie jako poseł. W 1995 roku Aleksander Kwaśniewski wziął udział w wyborach prezydenckich z ramienia SLD, wygrywając w drugiej turze z Lechem Wałęsą. Kolejną kampanię prezydencką – w 2000 roku – Aleksander Kwaśniewski wygrał już w pierwszej turze większością głosów. W trakcie swej prezydentury Aleksander Kwaśniewski spotykał się m.in. z Billem Clintonem, Georgem W. Bushem, Papieżem Janem Pawłem II czy królową Elżbietą II. Aleksandrowi Kwaśniewskiemu zawdzięczamy przystąpienie naszego kraju do NATO i Unii Europejskiej. Ponadto prezydent zatwierdził wniosek premiera Leszka Millera o wysłaniu do Iraku Polskiego Kontyngentu Wojskowego, a także był mediatorem podczas pomarańczowej rewolucji na Ukrainie.

Aleksander Kwaśniewski
Data urodzenia

15.11.1954

Miejsce urodzenia

Białogard

Bibliografia
d304fbu

Podziel się opinią

1
1

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d304fbu
d304fbu
d304fbu