Trwa ładowanie...
d4inj0k

Aleksander Hall

Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

Aleksander Hall (ur. 20 maja 1953 roku w Gdańsku) jest doktorem habilitowanym nauk humanistycznych oraz nauczycielem akademickim. Znany głównie ze swojej działalności politycznej i opozycyjnej w czasach PRL, gdzie pełnił funkcję ministra w rządzie Tadeusza Mazowieckiego. Aleksander Hall jest mężem Katarzyny Hall, minister edukacji narodowej pełniącej obowiązki w latach 2007 – 2011.

Aleksander Hall – biografia

Aleksander Hall pochodzi z Gdańska, gdzie urodził się 20 maja 1953 roku będąc synem Janiny i Jana Hallów. Początkiem edukacji przyszłego historyka było ukończenie prestiżowego I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika i rozpoczęcie studiów na Uniwersytecie Gdańskim (Wydział Humanistyczny) w 1977 roku. Krótko po obronie pracy magisterskiej w 1996 roku Aleksander Hall rozpoczął pracę jako nauczyciel w Liceum Autonomicznym w Gdyni, dopiero w 2002 roku obejmując posadę pracownika naukowego w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. W międzyczasie Aleksander Hall obronił doktorat w Instytucie Historii Polskiej Akademii Nauk, zostając doktorem habilitowanym w Instytucie Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk w 2010 roku. Pomimo początkowych sukcesów na polu naukowym to polityka była tym, co najbardziej interesowało Aleksandra Halla. Pierwsze kroki w tej dziedzinie postawił już w roku 1977 roku, zostając członkiem Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela. Po rozpadzie organizacji Aleksander Hall założył własny Ruch Młodej Polski oraz publikował i odpowiadał za redakcję czasopisma ''Bratniak''. Warto wspomnieć również, że w tym okresie partnerką Aleksandra Halla była tajna współpracowniczka SB Matylda Sobieska (pseud. Andrzej). Najważniejsze wydarzenia dla kariery politycznej Aleksandra Halla przyszły wraz z nadejściem 1980 roku i sierpniowych strajków w Stoczni Gdańskiej. Po wydarzeniach w Sierpniu Aleksander Hall został doradcą Lecha Wałęsy oraz był członkiem władz Solidarności, która musiała ukrywać się ze względu na trudną sytuację podczas stanu wojennego. Pomimo to Aleksander Hall regularnie publikował w pismach podziemnych i Tygodniku Powszechnym działając w ten sposób aż do 1989 roku, kiedy po wzięciu udziału w obradach Okrągłego Stołu został ministrem w Rządzie Tadeusza Mazowieckiego. Był również posłem na sejm I i III kadencji czego zwieńczeniem było współtworzenie partii Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego. Początek wycofywania się ze sceny politycznej Aleksander Hall rozpoczął w 2001 roku, kiedy przegrał wybory parlamentarne, startując z listy Platformy Obywatelskiej. Szansa na powrót pojawiła się w 2004 roku, kiedy Hall mógł przejąć mandat poselski do Parlamentu Europejskiego. Odmówił jednak konsekwentnie i do końca 2015 roku Aleksander Hall pełnił funkcję honorowego członka komitetów Bronisława Komorowskiego (urząd prezydenta RP) i Pawła Adamowicza (urząd prezydenta Gdańska).

Aleksander Hall – życie prywatne

Żoną Aleksandra Halla jest Katarzyna Knoch-Tryba (obecnie Hall), z którą ożenił się w 1996 roku. Katarzyna Hall w latach 2007 – 2011 pełniła funkcję ministra edukacji narodowej, była również posłanką na sejm VII kadencji. Poza działalnością polityczną Katarzyna Hall jest nauczycielką, a przede wszystkim działaczką społeczną głównie w sektorze oświaty. Od zakończenia kariery politycznej w 2011 roku żona Aleksandra Halla zajmuje się również prowadzeniem współtworzonego Stowarzyszenia Dobrej Edukacji. Publikuje również artykuły o tematyce edukacyjnej.

Aleksander Hall - odznaczenia

Aleksander Hall wielokrotnie doceniany był za działalność opozycyjną w postaci licznych wyróżnień i odznaczeń. Do najważniejszych z pewnością należy Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, który równocześnie jest drugim najstarszym cywilnym odznaczeniem w Polsce za wybitne zasługi dla kraju, a którym Aleksander Hall został wyróżniony w 2006 roku. Sam Hall za najważniejszy uważa najstarszy w Polsce przyznawany osobom cywilnym Order Orła Białego. Aleksander Hall został nim uhonorowany w 2010 roku, żeby pięć lat później razem z innym odznaczonym prof. Henrykiem Samsonowiczem zrezygnować z członkostwa w kapitule Orła Białego jako znak sprzeciwu wobec ułaskawienia byłego szefa CBA Mariusza Kamińskiego przez Andrzeja Dudę. Ponadto warto dodać, że Aleksander Hall posiada w swoim dorobku również przyznany w 2015 roku Krzyż Wolności i Solidarności oraz Odznakę Honorową za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego (również 2015 rok).

Aleksander Hall – książki

Po zakończeniu kariery politycznej zgodnie z zapowiedziami Aleksander Hall skupił się na pracy naukowej, czego rezultatem jest ponad 15 publikacji dotyczących tematów obecnej sytuacji politycznej, zmian ustrojowych oraz historii. Do najbardziej znanych należą m.in. najnowsza ''Zła zmiana'', w której Aleksander Hall podsumowuje rządy Prawa i Sprawiedliwości oraz wydana w 2004 roku ''Jaka Polska?'' zwierająca opinie historyka na temat sytuacji w Polsce, oraz próbę przewidzenia kierunku, w jakim zmierza rodzima scena polityczna.

d4inj0k

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4inj0k
d4inj0k
d4inj0k
d4inj0k

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj