Aleksander Bobko
Aleksander Bobko (ur. 23 marca 1960 roku w Przemyślu) jest polskim profesorem nauk humanistycznych, filozofem, a także byłym rektorem Uniwersytetu Rzeszowskiego. Aleksander Bobko znany jest również z działalności politycznej, w latach 2015 - 2018 pełnił funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Aleksander Bobko – biografia
Aleksander Bobko pochodzi z Przemyśla, gdzie urodził się w 1960 roku 23 dnia Marca i gdzie dorastał w inteligenckiej rodzinie, ojciec Aleksandra był ekonomistą, a matka księgową. Aleksander Bobko miał również dwóch braci, Witolda, który został lekarzem oraz Stefana, który poszedł w ślady ojca, wybierając zawód ekonomisty. Jednak pomimo to przyszły filozof dość szybko opuścił rodzinne strony, bo pierwsze naukowe szlify zdobywał w prestiżowym III Liceum Ogólnokształcącym w Rzeszowie. Odbierając świadectwo maturalne, Aleksander Bobko po raz kolejny zmienił miejsce edukacji, tym razem wybierając Kraków. Chęć do nauki i niezwykły zapał do zdobywania wiedzy u pochodzącego z Przemyśla maturzysty zaowocowały podjęciem dwóch kierunków studiów. Aleksander Bobko skończył bowiem zarówno informatykę w Akademii Górniczo-Hutniczej, jak i filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim (Papieska Akademia Teologiczna). Ostatecznie świeżo upieczonego studenta filozofia porwała na tyle, że w 1991 uzyskał doktorat (praca pt. ''Aksjologiczne podstawy teorii poznania u Heinricha Rickerta''), a w 1998 tytuł doktora habilitowanego (praca pt. ''Kant i Schopenhauer – między racjonalnością a nicością''). To wszystko złożyło się na końcowy sukces Aleksandra Bobko w postaci profesury (profesor nauk humanistycznych), którą otrzymał w 2009 roku. Po tym okresie Bobko zdecydował się na podjęcie wyższego stanowiska, uznając, że zdobyta wiedza jest już na wystarczającym poziomie. Naturalnie od momentu pracy nad doktoratem Aleksander Bobko zawodowo związany był z Papieską Akademią Teologiczną, jednak to kolejny wyjazd z Krakowa pozwolił niemal 50-letniemu już profesorowi podjąć stanowisko na Uniwersytecie Rzeszowskim, gdzie wykładał jako profesor zwyczajny w Instytucie Socjologii. Bardzo szybko przyszły spodziewane sukcesy i już w 2004 roku Aleksander Bobko został dziekanem wydziału Socjologiczno – Historycznego, żeby w 2008 roku objąć stanowisko prorektora ds. badań naukowych i współpracy z zagranicą, które sprawował do 2012 roku. W tym samym roku Aleksander Bobko wybrany został na rektora Uniwersytetu Rzeszowskiego, z czego zrezygnował w 2015 roku z powodu roli jaką miał odegrać w polityce. Wraz z upływem lat i zdobywaniem kolejnych doświadczeń, jedna z pierwszych pasji Aleksandra Bobko – informatyka została zastąpiona właśnie przez wspomnianą politykę. Pierwszym krokiem Aleksandra Bobko zostanie członkiem rady miejskiej Rzeszowa w 1998 roku, co ostatecznie poskutkowało znalezieniem się w Zarządzie Miasta. Zdobyte doświadczenia zmobilizowały profesora filozofii do odważnych kroków i próby sił w polityce krajowej. Decyzja była słuszna, co potwierdził fakt dostania się Aleksandra Bobko do Senatu IX kadencji podczas wyborów parlamentarnych w 2015 roku (okręg wyborczy nr 56). Największym sukcesem Aleksandra Bobko jest niewątpliwie stanowisko sekretarza stanu (Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego), które objął 1 grudnia 2015 roku, a zakończył jego sprawowanie 12 marca 2018.
Aleksander Bobko – życie prywatne
Pomimo znaczącej roli profesora w polityce krajowej nie ma wielu informacji na temat jego życia prywatnego. Wiadomo, że żoną Aleksandra Bobko jest Ilona Bobko z zawodu romanistka, z którą filozof ożenił się w 1984 roku. Małżeństwo ma dwójkę dzieci, córkę Paulinę, która urodziła się w 1985 roku i studiowała geodezję na Akademii Górniczo-Hutniczej oraz filologię rosyjska na Uniwersytecie Jagiellońskim i syna Bartka, który urodził się w 1990 roku. W wywiadach często można usłyszeć, że Aleksander Bobko z zamiłowania jest fanem sportu, głównie odmiany sportowej brydża, pływania oraz jazdy na nartach. Filozof nie pogardzi również dobrą muzyką, a sam realizuje się w grze na gitarze oraz pianinie.
Aleksander Bobko – książki
Kariera naukowa Aleksandra Bobko zwieńczona została m.in. otrzymaniem Wyróżnienia Związku Tłumaczy Polskich w roku 1993 oraz Nagrody Rektora Uniwersytetu Rzeszowskiego w 1999 roku. W ramach pracy naukowej Aleksander Bobko napisał łącznie ok. 50 publikacji i 6 książek. Do najbardziej znanych należą wydane przez wydawnictwo Znak ''Myślenie wobec zła. Polityczny i religijny wymiar myślenia w filozofii Kanta i Tischnera'', w którym autor rozważa nową drogę myślenia o religii przy współistnieniu doświadczenia zła oraz ''Wartość i nicość. Teoria wartości Heinricha Rickerta na tle neokantyzmu'', w której Aleksander Bobko skupia się na teorii poznania wypracowanej przez niemieckiego filozofa Heinricha Rickerta.
Data urodzenia | 23.03.1960 |
Miejsce urodzenia | Przemyśl |
Bibliografia |
Podziel się opinią
Komentarze