Trwa ładowanie...
d3djyf9
21 kwietnia 2010, 17:40

Album Auschwitz - Co ja tu robię? z fotografiami M. Grynberga

d3djyf9
d3djyf9

Album „Auschwitz - Co ja tu robię?” ze zdjęciami Mikołaja Grynberga ukazał się nakładem wydawnictwa Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz Fundacji na Rzecz Rozwoju i Promocji Sztuki Współczesnej Pauza - poinformował rzecznik muzeum Jarosław Mensfelt.

Rzecznik powiedział, że punktem wyjścia dla autora były losy jego ocalałej z Auschwitz babki. Konfrontacja z historią bliskiej osoby i związane z tym przyjazdy do byłego obozu sprawiły, iż Grynberg przyjrzał się ludziom odwiedzającym tereny byłego Auschwitz. Fotografował spotykane przypadkowo osoby i rozmawiał z nimi, próbując poznać motywy ich przyjazdu i towarzyszące im emocje. Wszystko znalazło się w albumie.

- Zdjęcia są dla mnie pretekstem. Jeździłem do byłego Auschwitz, żeby rozmawiać. Mówiłem ludziom, że jestem fotografem i robię zdjęcia, ale tym razem, jak w żadnym innym moim projekcie, fotografia jest tak naprawdę mało ważna. Najważniejsze jest doświadczenie. Nie bałem się emocji. W rezultacie powstał album z głównie, ponad stoma czarno-białymi, celowo nieostrymi fotografiami – powiedział Mikołaj Grynberg.

Zdaniem naczelnego rabina Polski Michaela Schudricha dla tych, którzy sami nie mogą przybyć do Auschwitz, książka otwiera okno, przez które mogą dostrzec to, co sami by zobaczyli i odczuli.

d3djyf9

- Może są to słowa w jakiś sposób reprezentatywne dla ogółu zwiedzających? Nie wiem, za mało wierzę w statystykę. Jeśli czytający jakoś się w tym wszystkim rozpozna, to może ten album będzie pełnił funkcję zwierciadła. Ale jeśli nie, to może czytelnik zatrzyma się nad jednym czy drugim cytatem. I wyobrazi sobie innego człowieka, dzięki jego słowo- zauważył dyrektor muzeum Auschwitz Piotr M.A. Cywiński, odnosząc się do towarzyszących zdjęciom krótkich wypowiedzi osób odwiedzających były obóz Auschwitz.

Wydawnictwo Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau powstało w 1957 roku. Wydało dotychczas ponad 400 pozycji w nakładzie około ośmiu milionów egzemplarzy w ok. dwudziestu wersjach językowych, w tym publikacje popularno-naukowe, wspomnienia, albumy, katalogi oraz przewodniki.

d3djyf9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3djyf9

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj