Trwa ładowanie...
d26e6dw

Agnieszka Holland

Megafon.pl Materiały Prasowe
Źródło: Megafon.pl Materiały Prasowe

Agnieszka Holland z powodzeniem realizuje sztuki teatralne, telewizyjne spektakle, filmy dokumentalne. Jest laureatką m.in. Złotego Medalu Zasłużony Kulturze Gloria Artis oraz Krzyża Komandorskiego z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Agnieszka Holland - biografia

Agnieszka Holland przyszła na świat w rodzinie publicystki oraz dziennikarza i socjologa. Edukację odebrała w stołecznym liceum ogólnokształcącym, a następnie wyjechała do Pragi, gdzie w 1971 roku została absolwentką Akademii Sztuk Scenicznych (reżyserii na Wydziale Filmowym i Telewizyjnym). Na studiach w Czechach (ówczesnej Czechosłowacji) Agnieszka Holland urzeczywistniła swoje marzenie i zrealizowała krótkometrażowy film ”Grzech Boga”. Występowała także jako aktorka, m.in. w ”Bliźnie”, ”Przesłuchaniu” czy ”Boisku bezdomnych”. Od razu na początku kariery w Polsce Agnieszka Holland asystowała Krzysztofowi Zanussiemu przy ”Iluminacji”, gdzie również zagrała epizodyczną rolę. Następnie pracowała jako scenarzystka z samym Andrzejem Wajdą oraz Andrzejem Zajączkowskim i Jerzym Bogajewiczem.

Agnieszka Holland to nie tylko reżyserka i scenarzystka filmowa i teatralna, doceniana w światowej kinematografii, realizująca się twórczo w Europie oraz USA. Tłumaczy również na język polski literaturę czeską. Młodsza siostra Agnieszki Holland, Magdalena Łazarkiewicz, także pracuje jako reżyserka i scenarzystka. Byłym mężem Agnieszki Holland jest reżyser Laco Adamik, ojciec jej jedynej córki, Katarzyny Adamik, która odpowiada za reżyserię chociażby ”Janosik. Prawdziwa historia”, seriali ”Pitbull” czy ”Naznaczony”, a dodatkowo pracuje jako storyboardzistka.

W 2002 roku ukazała się książka Agnieszki Holland i Marii Kornatowskiej ”Magia i pieniądze. Z Agnieszką Holland rozmawia Maria Kornatowska”. To spis szczerych rozmów pomiędzy dwiema kobietami, o doświadczeniu życiowym, pracy, życiu osobistym, uzależniającej magii kina.

Agnieszka Holland – filmy znanej reżyserki

Agnieszka Holland zasiada obecnie w jury prestiżowej Europejskiej Akademii Filmowej w Berlinie (nagrody Felix są europejskim odpowiednikiem Oscarów). Początki kariery reżyserskiej Agnieszki Holland sięgają połowy lat 70. i jej filmów ”Wieczór u Abdona” z Beatą Tyszkiewicz oraz "Aktorzy prowincjonalni”, który od razu został zauważony i nagrodzony na festiwalu w Cannes. Następne były ”Gorączka” oraz ”Kobieta samotna” z Bogusławem Lindą. Od 1981 roku Agnieszka Holland mieszka i tworzy przede wszystkim poza granicami Polski.

Najważniejsze filmy utalentowanej reżyserki (scenariusz, reżyseria, współpraca bądź konsultacja) to ”Gorzkie żniwa”, ”Zabić księdza” o księdzu Jerzym Popiełuszce z Christopherem Lambertem w roli głównej, ”Europa, Europa”, ”Olivier, Olivier”, ”Tajemniczy ogród”, trylogia ”Trzy kolory”, ”Całkowite zaćmienie” z Leonardo di Caprio, ”Kopia mistrza” z Edem Harrisem. Ostatnie najwybitniejsze filmy Agnieszki Holland to ”Lęk wysokości” z Marcinem Dorocińskim, nominowany do Oscara ”W ciemności”, ”Dziecko Rosemary” czy ”Pokot”, a także podziwiany na całym świecie serial ”House of cards” (kilka odcinków). Agnieszka Holland niejednokrotnie współpracowała z Janem A. P. Kaczmarkiem.

Agnieszka Holland
Data urodzenia

28.11.1948

Miejsce urodzenia

Warszawa, Polska

Bibliografia
d26e6dw

Podziel się opinią

1
1
Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d26e6dw
d26e6dw
d26e6dw