Trwa ładowanie...
16 lutego 2011, 09:32

Agenci SB w tygodniku katolickim

23 lutego ukaże się książka Cena przetrwania? SB wobec Tygodnika Powszechnego Romana Graczyka.

Agenci SB w tygodniku katolickimŹródło: "__wlasne
d1l1wlh
d1l1wlh

23 lutego ukaże się książka Cena przetrwania? SB wobec Tygodnika Powszechnego Romana Graczyka . Zostanie wydana przez Czerwone i Czarne.

O książce było głośno na długo przed premierą. Roman Graczyk , wieloletni redaktor Tygodnika Powszechnego, na 496 stronach opisuje uwikłanie środowiska pisma w komunistyczny system. Dziennikarze, inwigilowani przez SB, nieraz musieli iść na ustępstwa, by gazeta mogła istnieć w PRL.

- Nie chcę wojny ze środowiskiem, którego czuję się częścią – zapewnia Graczyk . – Trzeba umieć spojrzeć uczciwie na własną przeszłość. Dlatego mam nadzieję na poważną debatę, a nie kolejne ataki ze strony redakcji „Tygodnika”, których już doświadczyłem.

Oprócz niezłomnych bohaterów, autor opisuje agentów: Stefana Wilkanowicza, Marka Skwarnickiego i Mieczysława Pszona. Zostali oni zarejestrowani przez SB jako tajni współpracownicy. Natomiast Halina Bortnowska widnieje w aktach jako kontakt operacyjny.

Roman Graczyk zaznacza, że do napisania książki namawiał go sam ks. Adam Boniecki , redaktor naczelny "Tygodnika Powszechnego".

Nie można było przejść przez te lata systemu komunistycznego suchą stopą – przyznaje Graczyk . – Ogólny bilans roli „Tygodnika” jest jednak pozytywny. Choć nie ma mowy wyłącznie o heroicznej walce z komuną, pomnik nadal stoi. Tyle że ma skazę – mówi.

d1l1wlh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1l1wlh

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj