Trwa ładowanie...
d3wprir
09-03-2011 00:00

Adam Ciołkosz. Portret polskiego socjalisty

książka
Oceń jako pierwszy:
d3wprir
Adam Ciołkosz. Portret polskiego socjalisty
Rok wydania
Autorzy
"__wlasne
Źródło: "__wlasne

Postać Adama Ciołkosza przypomina najpiękniejsze karty w historii polskiej lewicy i socjalizmu. Pokazuje, że przez całe dekady to właśnie socjaliści reprezentowali wszystko to, co w polskiej tradycji politycznej najlepsze: ideały demokracji, sprawiedliwości społecznej, wolności, praw obywatelskich, pluralizmu i tolerancji, wreszcie niepodległości.

Książka Andrzeja Friszkego o tym wybitnym działaczu Polskiej Partii Socjalistycznej to pasjonująca biografia polityczna, a także opowieść o sukcesach, klęskach i patologiach II Rzeczpospolitej, dylematach wojennych uchodźców i powojennych emigrantów.

Legenda Ciołkosza, skazana na zapomnienie w PRL, domaga się przypomnienia w czasach, gdy słowo „socjalizm” kojarzy się z biurokracją, niewydolną gospodarką czy sowiecką dominacją. Jego biografia przywraca zbiorowej pamięci tę wybitną postać i cały nurt polityczny, z którym był związany. Przypomina, że polityk, społecznik i inteligent właśnie od zwykłych ludzi musi czerpać „wielki cel życiowy, żagiel i ster dla swej łodzi”.

Adam Ciołkosz (1901–1978) – prawnik i historyk, żołnierz wojny polsko-bolszewickiej i powstaniec śląski. Poseł na Sejm II RP i więzień twierdzy brzeskiej. Wybitny mówca wiecowy i charyzmatyczny lider robotniczych strajków. Antysowiecki socjalista, publicysta Wolnej Europy. Autor (wraz z Lidią Ciołkoszową) monumentalnego Zarysu dziejów socjalizmu polskiego. Ikona polskiej lewicy.

Adam Ciołkosz. Portret polskiego socjalisty
Numer ISBN

978-83-61006-77-0

Wymiary

160x240

Gatunek

Biografie i autobiografie

Oprawa

3

Liczba stron

512

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3wprir
d3wprir
d3wprir