27 stycznia odbędą się uroczystości z okazji 60. rocznicy wyzwolenia Auschwitz. Z tej okazji do Polski przyjedzie delegacja głów państw z ponad 40 państw.
Wydawnictwa również przygotowały się na te okazję. Ukazała się m.in. książka Laurence’a Reesa pt.: Auschwitz. Nazisci i ostateczne rozwiązanie. Wydało ją warszawskie wydawnictwo Prószyński i S-ka pod patronatem medialnym Wirtualnej Polski.
Tego samego dnia, 27 stycznia Telewizja Polska 1 rozpocznie emisję sześcioodcinkowego serialu dokumentalnego autorstwa Reesa w produkcji BBC. To właśnie materiały zebrane przez autora w trakcie pracy nad filmem posłużyły do napisania tej wstrząsającej książki.
Znany pisarz i dziennikarz Laurence Rees przedstawia historię okrytej największą niesławą hitlerowskiej instytucji. Opisuje, jak KL Auschwitz z obozu koncentracyjnego dla polskich więźniów politycznych przeobraził się w instytucję największego ludobójstwa w historii - zostało w nim zabitych około miliona Żydów.
Rees umieszcza historię obozu oświęcimskiego w szerszym kontekście historii Holokaustu. Jego zdaniem KL Auschwitz nie był w hitlerowskim państwie instytucją wyjątkową, ale ważnym elementem organizacji, której celem było „ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej”.
Autor analizuje psychikę i rozumowanie kluczowych postaci hitlerowskiego reżimu, ujawnia nieznane dotąd, wstrząsające fakty z obozowego życia. Wykorzystuje ponadto dokumenty z otwartych niedawno archiwów rosyjskich, które kwestionują wiele obowiązujących powszechnie opinii.
Ress nie stroni od kłopotliwych pytań, choćby o to, dlaczego tak niewiele okupowanych krajów chroniło swoich Żydów, albo dlaczego alianci nie uczynili nic, żeby powstrzymać zagładę, kiedy już dowiedzieli się o istnieniu tego obozu.
Książka została opatrzona wstępem pt.: O Auschwitz - refleksja więźnia Polaka autorstwa Władysława Bartoszewskiego.
Auschwitz. Nazisci i ostateczne rozwiązanie, TVP1, 27 stycznia godz. 23.05. Kolejne odcinki: w każdy czwartek o 23.05.