Trwa ładowanie...

60. rocznica wyzwolenia Auschwitz. Ostateczne rozwiązanie

Share
60. rocznica wyzwolenia Auschwitz. Ostateczne rozwiązanieŹródło: Inne
d2lb6zh

27 stycznia odbędą się uroczystości z okazji 60. rocznicy wyzwolenia Auschwitz. Z tej okazji do Polski przyjedzie delegacja głów państw z ponad 40 państw.

Wydawnictwa również przygotowały się na te okazję. Ukazała się m.in. książka Laurence’a Reesa pt.: Auschwitz. Nazisci i ostateczne rozwiązanie. Wydało ją warszawskie wydawnictwo Prószyński i S-ka pod patronatem medialnym Wirtualnej Polski.

Tego samego dnia, 27 stycznia Telewizja Polska 1 rozpocznie emisję sześcioodcinkowego serialu dokumentalnego autorstwa Reesa w produkcji BBC. To właśnie materiały zebrane przez autora w trakcie pracy nad filmem posłużyły do napisania tej wstrząsającej książki.

d2lb6zh

Znany pisarz i dziennikarz Laurence Rees przedstawia historię okrytej największą niesławą hitlerowskiej instytucji. Opisuje, jak KL Auschwitz z obozu koncentracyjnego dla polskich więźniów politycznych przeobraził się w instytucję największego ludobójstwa w historii - zostało w nim zabitych około miliona Żydów.

Rees umieszcza historię obozu oświęcimskiego w szerszym kontekście historii Holokaustu. Jego zdaniem KL Auschwitz nie był w hitlerowskim państwie instytucją wyjątkową, ale ważnym elementem organizacji, której celem było „ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej.

Autor analizuje psychikę i rozumowanie kluczowych postaci hitlerowskiego reżimu, ujawnia nieznane dotąd, wstrząsające fakty z obozowego życia. Wykorzystuje ponadto dokumenty z otwartych niedawno archiwów rosyjskich, które kwestionują wiele obowiązujących powszechnie opinii.

Ress nie stroni od kłopotliwych pytań, choćby o to, dlaczego tak niewiele okupowanych krajów chroniło swoich Żydów, albo dlaczego alianci nie uczynili nic, żeby powstrzymać zagładę, kiedy już dowiedzieli się o istnieniu tego obozu.

Książka została opatrzona wstępem pt.: O Auschwitz - refleksja więźnia Polaka autorstwa Władysława Bartoszewskiego.

Auschwitz. Nazisci i ostateczne rozwiązanie, TVP1, 27 stycznia godz. 23.05. Kolejne odcinki: w każdy czwartek o 23.05.

d2lb6zh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2lb6zh
d2lb6zh