Po 46 latach nieobecności na polskiej scenie znów pojawi się sztuka Friedricha Durrenmatta „Frank V Komedia Bankierska”. W piątek w krakowskim Teatrze im. J. Słowackiego odbędzie się premiera spektaklu w reżyserii Krzysztofa Babickiego.
Według twórców przedstawienia, po latach, w nowych realiach politycznych, społecznych i ekonomicznych sztuka szwajcarskiego dramatopisarza, pełna gorzkiej ironii i kpiny z drapieżnego kapitalizmu, zyskała na aktualności.
Dyrektor Teatru im. J. Słowackiego, Krzysztof Orzechowski, podkreśla, że w czasach PRL sztuka Durrenmatta, choć wpisywała się w polityczne zapotrzebowanie na krytykę kapitalizmu, traktowała o sprawach odległych dla polskiemu widza. Być może dlatego nie gościła zbyt długo na scenach, choć w 1962 r. wystawiły ją niemal jednocześnie trzy polskie teatry. Według Orzechowskiego, w obecnych polskich realiach zapomniana sztuka nabrała nowych rumieńców.
- Mamy już szereg lat wolności, a jednak nasz teatr sięgnął pierwszy do tego tekstu. I skonstatowaliśmy tutaj wszyscy, że jest to nieprawdopodobnie w tej chwili współcześnie brzmiący tekst. I że warto go w zupełnie innej rzeczywistości społecznej, ekonomicznej, pokazać po raz drugi - powiedział Orzechowski na wtorkowej konferencji prasowej.
- Ten tekst niewątpliwie powstał z inspiracji Operą za 3 grosze, natomiast jest chyba dla nas dzisiaj inny i ostrzej brzmiący, bardziej nadający się, żeby opowiedzieć o naszej rzeczywistości poprzez ten tekst - dodał.
Reżyser Krzysztof Babicki podkreśla, że w inscenizacja dochowa wierności autorowi sztuki, ale równie istotne będzie pokazanie świeżego blasku i nowych znaczeń, jakich nabrała w zmienionych realiach.
- To nie jest odkurzanie tekstu, to jest raczej rzucenie nowego światła na sztukę Durrenmatta. Pamiętam, jak ją czytałem podczas studiów polonistycznych w latach 70. Myślałem - Boże, jakie to jest odległe. Może zręcznie napisane, świetna struktura dramatu, ale nie o nas. Rzeczywiście ten tekst rodzi się na nowo - uznał Babicki.
W spektaklu wystąpią m.in. Tomasz Międzik (w roli Franka V), Dorota Godzic, Krzysztof Piątkowski, Karolina Kominek, Feliks Szajnert, Krzysztof Jędrysek oraz gościnnie Beata Fudalej i Marta Bizoń. Scenografię przygotował Marek Braun, kierownictwo muzyczne sprawuje Halina Jarczyk.