Trwa ładowanie...
d4gyxfy
18 stycznia 2013, 00:00

1453. Upadek Konstantynopola

książka
Oceń jako pierwszy:
d4gyxfy
1453. Upadek Konstantynopola
Tytuł oryginalny

Constantinople: The Last Great Siege, 1453

Rok wydania
Autorzy
Inne
Źródło: Inne

Rankiem 29 maja 1453 roku upadł Konstantynopol. Dobiegła końca pewna epoka. "Noc, która zapadła nad Bosforem, pochyliła się nad oknami kopuły kościoła Hagia Sophia, zacierając mozaiki z wizerunkami cesarzy i aniołów, porfirowe kolumny, onyksowe i marmurowe posadzki, roztrzaskane sprzęty i wyschnięte kałuże krwi, przykryła i pochłonęła także Bizancjum - na zawsze."

Wiosną 1453 roku Turcy osmańscy stanęli pod murami dumnego Konstantynopola, niegdyś stolicy potężnego państwa bizantyjskiego, dziedzica tradycji rzymskiego imperium. Dla muzułmanów wypełniał się odwieczny sen islamu: zdobyć tysiącletnią stolicę chrześcijaństwa. Podczas oblężenia, które potem nastąpiło, słabe siły chrześcijańskich obrońców i przewyższająca je dziesięciokrotnie armia turecka starły się w zaciętej walce: jej wynik miał zadecydować o przyszłości świata.

Roger Crowley, wykładowca literatury angielskiej w Cambridge, który przez wiele lat mieszkał w Stambule, opowiada o siedmiu tygodniach oblężenia Konstantynopola, zdarzeniach, które do niego doprowadziły, i jego skutkach - barwnie i z pasją, dostarczając wrażeń nie tylko miłośnikom historii, również wszystkim miłośnikom sensacyjnej akcji. Obok krwawych walk na murach i ulicach jesteśmy świadkami pierwszego w dziejach bombardowania - ataku tureckiej artylerii, olbrzymich bombard oraz "Bazyliki", gigantycznego monstrum o 8-metrowej lufie. Otacza nas bitewny zgiełk, słyszymy huk dział i krzyki konających, a równocześnie pochłania nas rozgrywający się na naszych oczach inny dramat: konflikt dwóch umysłów, dwóch niezwykłych postaci: zwycięskiego wkrótce sułtana Mehmeda II i pokonanego przezeń ostatniego rzymskiego cesarza Wschodu, Konstantyna XI Paleologa.

Wreszcie miasto zostało zdobyte. Konstantynopol, przemianowany na Stambuł, stał się nową stolicą osmańskiego imperium. Przy głównym ołtarzu bazyliki Hagia Sophia, zamienionej w meczet, sułtan Mehmed II osobiście odprawił namaz, dziękczynne modły. Z miasta, które jeszcze niedawno pretendowało do roli stolicy chrześcijańskiego świata, na całą Europę na długie wieki padł cień Półksiężyca.

1453. Upadek Konstantynopola
Numer ISBN

83-241-2478-0

Wymiary

170x240

Gatunek

Militaria i wojskowość,Historia powszechna,Militaria i wojskowość,Historia powszechna

Oprawa

6

Liczba stron

272

Inne wydania

Poznań - 2013-03-11

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4gyxfy
d4gyxfy
d4gyxfy
d4gyxfy

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj