Trwa ładowanie...

14 tytułów w półfinale Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus

Czternaście książek zostało zakwalifikowanych do kolejnego etapu konkursu Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus.

14 tytułów w półfinale Literackiej Nagrody Europy Środkowej AngelusŹródło: terazwroclaw
d1ef7ju
d1ef7ju

Czternaście książek zostało zakwalifikowanych do kolejnego etapu konkursu Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Jury dokonało wyboru spośród 42 tytułów, które wystartowały w konkursie. Siódemka finalistów zostanie ogłoszona w październiku.

W tym roku wśród półfinałowych tytułów jest aż siedem książek polskich autorów, trzy - rumuńskich oraz po jednym tytule pisarzy z Niemiec, Czech, Węgier i Chorwacji. Listę półfinalistów odczytał w środę na konferencji prasowej członek jury prof. Andrzej Zawada.

14 tytułów jury wybrało spośród 42 publikacji zgłoszonych do konkursu. "W październiku zostanie ogłoszona list siedmiu finalistów, a zwycięzcę poznamy 4 grudnia podczas gali w Teatrze Muzycznym Capitol" - poinformował dyrektor wydziału kultury wrocławskiego magistratu, Jarosław Broda.

Prof. Zawada, komentując listę tegorocznych półfinalistów, podkreślił, że podobnie jak w latach ubiegłych w literaturze zgłoszonej do konkursu wyraźnie widoczna jest "specyfika prozy środkowoeuropejskiej". "Polega ona na tym, że ta proza w dużym stopniu determinowana jest przez tematy związane z najnowszą historią. Jej tematyka ogniskuje się wokół dwóch zagadnień z historii najnowszej: albo wokół doświadczeń związanych z systemem komunistycznym, albo wokół konsekwencji II wojny światowej (...). Wyraźnie widać, że te tematy są dla literatury środkowoeuropejskiej niezmiernie ważne. To odróżnia tę literaturę od prozy z innych części Europy" - mówił prof. Zawada.

d1ef7ju

Angelus jest najważniejszą nagrodą w dziedzinie prozy dla pisarzy pochodzących z Europy Środkowej, którzy podejmują w swoich dziełach tematy najistotniejsze dla współczesności. Nagroda, którą stanowi statuetka Angelusa autorstwa Ewy Rossano i czek na kwotę 150 tys. zł, przyznawana jest za najlepszą książkę opublikowaną w języku polskim w roku poprzednim.

Od zeszłorocznej edycji przyznawana jest również nagroda dla tłumacza w wysokości 10 tys. zł, którą funduje Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu.

Do nagrody można zgłaszać dzieła autorów żyjących, pochodzących z 21 krajów Europy Środkowej. Każdy wydawca może zgłosić jedną książkę autora zagranicznego i jedną polskiego.

d1ef7ju
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ef7ju

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj