Trwa ładowanie...
07-02-2011 12:49

14 maja koniec prac nad Paktem dla Kultury

Na 14 maja zaplanowano zakończenie prac nad Paktem dla Kultury, mającym uświadomić, że powszechne uczestnictwo w kulturze jest jednym z najważniejszych czynników rozwoju społecznego i ekonomicznego.

14 maja koniec prac nad Paktem dla KulturyŹródło: PAP/Bartłomiej Zborowski
d2hv6kt
d2hv6kt

Na 14 maja zaplanowano zakończenie prac nad Paktem dla Kultury, mającym uświadomić, że powszechne uczestnictwo w kulturze jest jednym z najważniejszych czynników rozwoju społecznego i ekonomicznego. W tym dniu przewidywany jest także ogólnopolski Kongres Obywateli Kultury.

W piątek w tej sprawie z ministrem w kancelarii premiera Michałem Bonim spotkali sięprzedstawiciele ruchu społecznego Obywatele Kultury. Na spotkaniu ustalono harmonogram prac, których finałem ma być przyjęcie i podpisanie przez rząd i Obywateli Kultury porozumienia na rzecz rozwoju kultury w Polsce - Paktu dla Kultury.

"Celem spotkania było zaplanowanie wspólnych działań i prac eksperckich na rzecz Paktu dla Kultury" - poinformowała PAP w piątek wieczorem kancelaria premiera.

Prace nad dokumentem zainicjował list premiera Donalda Tuska, skierowany do Obywateli Kultury 17 czerwca 2010 r. Prezes Rady Ministrów podkreślił wówczas konieczność przeznaczenia na kulturę, co najmniej, 1 proc. z budżetu państwa i proponował, by zgłoszony przez Obywateli Kultury postulat mógł się doczekać realizacji na mocy kontraktu zawartego pomiędzy państwem a obywatelami.

Ideą przewodnią paktu ma być uświadomienie, że powszechne uczestnictwo w kulturze jest jednym z najważniejszych czynników rozwoju społecznego i ekonomicznego.

d2hv6kt

Podczas piątkowego spotkania Michał Boni zaproponował wstępne podzielenie zakresu prac na cztery obszary tematyczne: finansowanie kultury, system edukacji, otwarty dostęp do kultury oraz rozwój publicznych instytucji kulturalnych.

Określono też następujące kroki: 7 lutego pod przewodnictwem ministra Michała Boniego odbędzie się spotkanie w sprawie projektu Ustawy o otwartych zasobach wiedzy, w którym uczestniczyć będą przedstawiciele Obywateli Kultury. 10 lutego z Obywatelami Kultury spotka się minister Bogdan Zdrojewski, by przedstawić stanowisko Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie Paktu dla Kultury.

W dniach 14-18 lutego odbędą się spotkania w grupach roboczych poświęcone poszczególnym obszarom tematycznym. Równolegle minister Michał Boni poprowadzi prace zmierzające do zapewnienia postanowieniom Paktu obecności w dokumentach strategicznych rządu.

25 lutego na kolejnym wspólnym spotkaniu przedstawicieli rządu z Obywatelami Kultury podsumowany zostanie pierwszy etap prac. Powołana zostanie również grupa redakcyjna, która uwzględniając wyniki konsultacji społecznych przygotuje ostateczną wersję tekstu porozumienia.

d2hv6kt

Planowany termin zakończenia prac nad ostatecznym tekstem Paktu dla Kultury to 14 maja 2011 r. Na ten dzień przewidywany jest ogólnopolski Kongres Obywateli Kultury. Na kongresie nastąpi oficjalne przyjęcie i podpisanie przez rząd i Obywateli Kultury wspólnie wypracowanego porozumienia.

Ze strony rządowej w spotkaniu wzięli też udział wiceminister kultury Jacek Weksler i wiceminister edukacji Zbigniew Włodkowski. Obywateli Kultury reprezentowała wybrana demokratycznie delegacja, w której skład weszli Edwin Bendyk, Beata Chmiel, Weronika Czyżewska, prof. Jerzy Hausner, Tomasz Janowski, Jarosław Lipszyc, prof. Andrzej Mencwel, Krzysztof Sadowski, Beata Stasińska i Hanna Wróblewska.

d2hv6kt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2hv6kt