2001: Odyseja kosmiczna, Arthur C. Clarke
Przełom XX i XXI wieku. Prowadzone na Księżycu wykopaliska ujawniają istnienie tajemniczego monolitu emitującego sygnał w kierunku Jowisza. Ekspedycja wysłana do zbadania tej największej planety Układu Słonecznego kończy się tragicznie - wszyscy, za wyjątkiem jednego, członkowie załogi giną. David Bowman, ocalały astronauta, wyrusza na spotkanie krążącego po orbicie Jowisza ogromnego monolitu, przypominającego obiekt znaleziony na Księżycu...
Arthur C. Clarke to jeden z najważniejszych twórców science fiction w historii. Jego wizje były natchnieniem dla całej rzeszy twórców, a pomysły, które przedstawiał bardzo poważnie traktowała nawet NASA. Dlatego nie da się przecenić znaczenia pierwszej "Odysei kosmicznej" - to książka profetyczna, opisująca daleki, załogowy lot w kosmos i odkrycie życia na innej planecie Układu Słonecznego.
Powieść rozsławiła doskonała adaptacja wyreżyserowana przez Stanleya Kubricka, ale my polecamy także lekturę oryginału - zwłaszcza, że Clarke rozwinął cykl nieco bardziej niż Hollywood i po "2010" przyszły jeszcze części "2061" i "3001".