Złożeniem kwiatów na symbolicznym grobie Cypriana Norwida w Krypcie Wieszczów na Wawelu uczczono przypadającą w piątek 120. rocznicę śmierci poety.
W uroczystościach uczestniczyli m.in. minister kultury Waldemar Dąbrowski, prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, gospodarz wawelskiej katedry ks. infułat Janusz Bielański oraz członkowie stowarzyszeń twórczych.
"Norwid z pewnością zasłużył na to, żeby na równi ze Słowackim i Mickiewiczem, jako trzej najwięksi poeci narodu równi królom, spoczywać w Krypcie Wieszczów na Wawelu" - ocenił minister Dąbrowski. Jak podkreślił, Norwid wyprzedził znacznie swoją epokę, formułując ideę pracy organicznej, potrafił też mówić gorzkie prawdy o nas samych.
W Zamku Królewskim na Wawelu odbył się uroczysty koncert poetycko-muzyczny, zorganizowany przy współpracy Instytutu Adama Mickiewicza. W Sali Poselskiej zabrzmiały m.in. utwory Henryka Mikołaja Góreckiego, Grażyny Bacewicz i Wojciecha Kilara oraz wiersze Norwida.
Przypomniano także słowa Jana Pawła II, który w 180. rocznicę urodzin poety napisał, że "Norwid jest jednym z największych poetów i myślicieli, jakich wydała chrześcijańska Europa". Papież przypomniał też, że "podczas okupacji niemieckiej myśli Norwida podtrzymywały naszą nadzieję pokładaną w Bogu, a w okresie niesprawiedliwości i pogardy, z jaką system komunistyczny traktował człowieka, pomagały nam trwać przy zadanej prawdzie i godnie żyć".
Cyprian Kamil Norwid, pisarz, malarz, myśliciel, urodził się 24 września 1821 roku w Radzyminie pod Warszawą. Zmarł 23 maja 1883 r. w Paryżu w nędzy, prawie całkowicie zapomniany. W 2001 r. w Krypcie Wieszczów na Wawelu umieszczono urnę z ziemią z grobu poety.
Literacki i artystyczny dorobek Norwida dotarł do nas niepełny, wiele jego prac rozproszyło się po świecie albo uległo zniszczeniu. To, co ocalało, zawdzięczamy m.in. Zenonowi Przesmyckiemu (Miriamowi), który wskrzesił dzieło Norwida w dobie Młodej Polski i uratował od zniszczenia jego najcenniejsze rękopisy.
Najbardziej znane utwory Norwida to m.in. zbiór liryków "Vade-mecum", cykl impresji "Czarne kwiaty", niedokończony dramat "Kleopatra", traktat filozoficzny "Promethidion".