Trwa ładowanie...
Cyprian Kamil Norwid
23 kwietnia 2010, 13:21

120. rocznica śmierci Cypriana Kamila Norwida

120. rocznica śmierci Cypriana Kamila NorwidaŹródło: Inne
d29coz4
d29coz4

Złożeniem kwiatów na symbolicznym grobie Cypriana Norwida w Krypcie Wieszczów na Wawelu uczczono przypadającą w piątek 120. rocznicę śmierci poety.

W uroczystościach uczestniczyli m.in. minister kultury Waldemar Dąbrowski, prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, gospodarz wawelskiej katedry ks. infułat Janusz Bielański oraz członkowie stowarzyszeń twórczych.

"Norwid z pewnością zasłużył na to, żeby na równi ze Słowackim i Mickiewiczem, jako trzej najwięksi poeci narodu równi królom, spoczywać w Krypcie Wieszczów na Wawelu" - ocenił minister Dąbrowski. Jak podkreślił, Norwid wyprzedził znacznie swoją epokę, formułując ideę pracy organicznej, potrafił też mówić gorzkie prawdy o nas samych.

W Zamku Królewskim na Wawelu odbył się uroczysty koncert poetycko-muzyczny, zorganizowany przy współpracy Instytutu Adama Mickiewicza. W Sali Poselskiej zabrzmiały m.in. utwory Henryka Mikołaja Góreckiego, Grażyny Bacewicz i Wojciecha Kilara oraz wiersze Norwida.

d29coz4

Przypomniano także słowa Jana Pawła II, który w 180. rocznicę urodzin poety napisał, że "Norwid jest jednym z największych poetów i myślicieli, jakich wydała chrześcijańska Europa". Papież przypomniał też, że "podczas okupacji niemieckiej myśli Norwida podtrzymywały naszą nadzieję pokładaną w Bogu, a w okresie niesprawiedliwości i pogardy, z jaką system komunistyczny traktował człowieka, pomagały nam trwać przy zadanej prawdzie i godnie żyć".

Cyprian Kamil Norwid, pisarz, malarz, myśliciel, urodził się 24 września 1821 roku w Radzyminie pod Warszawą. Zmarł 23 maja 1883 r. w Paryżu w nędzy, prawie całkowicie zapomniany. W 2001 r. w Krypcie Wieszczów na Wawelu umieszczono urnę z ziemią z grobu poety.

Literacki i artystyczny dorobek Norwida dotarł do nas niepełny, wiele jego prac rozproszyło się po świecie albo uległo zniszczeniu. To, co ocalało, zawdzięczamy m.in. Zenonowi Przesmyckiemu (Miriamowi), który wskrzesił dzieło Norwida w dobie Młodej Polski i uratował od zniszczenia jego najcenniejsze rękopisy.

Najbardziej znane utwory Norwida to m.in. zbiór liryków "Vade-mecum", cykl impresji "Czarne kwiaty", niedokończony dramat "Kleopatra", traktat filozoficzny "Promethidion".

d29coz4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d29coz4

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj