Trwa ładowanie...
Julian Tuwim
13-09-2010 12:26

Wspólne czytanie "Lokomotywy" z okazji 116. urodzin Juliana Tuwima

Próba ustanowienia rekordu w jednoczesnym czytaniu Lokomotywy, wycieczka śladami poety, konkurs na sobowtóra Tuwima - te i inne atrakcje zaplanowano w Łodzi z okazji 116. urodzin poety.

Wspólne czytanie "Lokomotywy" z okazji 116. urodzin Juliana TuwimaŹródło: Inne
d5xbsba
d5xbsba

Próba ustanowienia rekordu w jednoczesnym czytaniu Lokomotywy Juliana Tuwima , wycieczka śladami poety, a także konkurs na sobowtóra Tuwima - te i inne atrakcje czekać będą na łodzian podczas dwóch imprez, które zaplanowano w Łodzi z okazji 116. urodzin poety.

W poniedziałek na rynku łódzkiej Manufaktury pojawi się lokomotywa z 40 wagonikami, które uczniowie szkół podstawowych będą musieli pomalować. Później odbędzie się próba ustanowienia rekordu w jednoczesnym czytaniu wiersza Lokomotywa przez jak największą liczbę osób. Tekst wiersza będzie wyświetlany na telebimie, a próbę ustanowienia rekordu poprowadzi aktor, reżyser, animator kultury - Marcel Szytenchelm.

Na zakończenie zaproszeni artyści przedstawią najpopularniejsze wiersze poety w formie piosenek. Będzie można usłyszeć m.in. Zosię Samosię i Bambo .

Kilka dni później - w piątek 17 września - w pasażu Schillera oraz na ul. Piotrkowskiej odbędzie się impreza "Urodziny Tuwima". Będzie można wysłuchać piosenek, których teksty oparto na wierszach poety, młodzież recytować ma jego utwory. Część z nich ma być wykonana w języku niemieckim lub po łacinie. Przewidziano również konkursy: na przebranie za wybranego bohatera utworu Tuwima, wiedzy o życiu i twórczości poety, a także konkurs na sobowtóra poety.

d5xbsba

Chętni będą mogli wziąć udział w wycieczce łódzkimi śladami autora Lokomotywy.

Julian Tuwim(1894-1953) to jeden z najsłynniejszych polskich poetów. Zadebiutował w 1913 roku wierszem Prośba wydrukowanym w Kurierze Warszawskim. W latach 1916-19 współpracował z pismem studenckim "Pro arte et studio". W 1918 roku założył kabaret literacki Pod Picadorem, a w 1920 grupę poetycką Skamander.

Był współpracownikiem i kierownikiem kabaretów warszawskich, m.in. Qui pro Quo. Jest autorem licznych zbiorów poetyckich, m.in. Czyhanie na Boga (1918), Sokrates tańczący (1920), Treść gorejąca (1936), poematu Kwiaty Polskie (1940-1953) oraz popularnych wierszy dla dzieci, takich jak Lokomotywa , Abecadło , Słoń Trąbalski .

d5xbsba
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d5xbsba