Zmarł Denis Avey, autor książki ''Człowiek, który wkradł się do Auschwitz''
Zmarł Denis Avey, brytyjski weteran II wojny światowej, laureat nagrody British Hero of Holocaust i współautor książki "Człowiek, który wkradł się do Auschwitz". Miał 96 lat.
Zmarł Denis Avey, brytyjski weteran II wojny światowej, laureat nagrody British Hero of Holocaust i współautor książki " Człowiek, który wkradł się do Auschwitz ". Miał 96 lat.
Wydawnictwo Insignis umieściło na swojej stronie następujący wpis, informujący o śmierci autora książki "Człowiek, który wkradł się do Auschwitz":
"20 lipca w wieku 96 lat zmarł Denis Avey – brytyjski weteran II wojny światowej i świadek Holocaustu, który swoje burzliwe i bohaterskie losy, w tym potajemne wtargnięcie do obozu koncentracyjnego Auschwitz III-Monowitz, opisał (wspólnie z Robem Broombym ) w książce " Człowiek, który wkradł się do Auschwitz ". Mieliśmy to szczęście, że mogliśmy poznać Denisa Aveya osobiście podczas międzynarodowego spotkania wydawców z okazji angielskiej premiery jego książki. Był niezwykle charyzmatyczną, stanowczą, przenikliwą, ale i ciepłą osobą. Emanował pewnością siebie, siłą i energią, ale i wewnętrznym smutkiem, szczególnie gdy poruszająco mówił nam o złu, które zobaczył na własne oczy, którego doświadczył i z którym przez całe życie walczył. Niech spoczywa w pokoju."
Denis Avey urodził się w 1919 roku w Essex. Po wybuchu wojny zaciągnął się do wojska i wkrótce został wysłany na front w północnej Afryce. Walcząc w Tobruku przeciwko oddziałom Erwina Rommla, słynnego "Lisa pustyni", młody Brytyjczyk dostał się do niewoli. Denis Avey zbiegł i wyruszył drogą morską do Grecji, ale po dotarciu do brzegu po raz drugi wpadł w ręce nieprzyjaciela. Stamtąd Niemcy przetransportowali go do obozu jenieckiego dla brytyjskich żołnierzy w Monowicach (obecnie dzielnica Oświęcimia).
Przebywając w niewoli, Avey poznał Ernsta Lobethala, Żyda z pobliskiego obozu Auschwitz III-Monowitz. Brytyjski weteran, chcąc ujrzeć na własne oczy sposób traktowania Żydów przez hitlerowców, pożyczył żydowski uniform i przekradł się do obozu koncentracyjnego. Kilkadziesiąt lat później opisał całą historię w książce "Człowiek, który wkradł się do Auschwitz", wydanej w Polsce przez Insignis w 2011 roku.