Otwórz się na zabytki podczas Europejskich Dni Dziedzictwa
W 2014 r. tradycyjnie podczas drugiego i trzeciego weekendu września w całej Polsce odbędą się Europejskie Dni Dziedzictwa, pod wspólnym dla 22. edycji hasłem „Dziedzictwo – źródło tożsamości”.
W 2014 r. tradycyjnie podczas drugiego i trzeciego weekendu września w całej Polsce odbędą się Europejskie Dni Dziedzictwa, pod wspólnym dla 22. edycji hasłem „Dziedzictwo – źródło tożsamości”.
(img|507554|center)
To doskonała okazja do poznania bogactwa zabytków materialnych, a także tradycji poszczególnych regionów naszego kraju. Jedyna w swoim rodzaju formuła Europejskich Dni Dziedzictwa pozwala lokalnym społecznościom, spadkobiercom tych wartości, w sposób całkowicie nieodpłatny obcować z zabytkami kultury i uczestniczyć w różnego rodzaju programach edukacyjnych: wystawach, wycieczkach, prelekcjach, koncertach, festynach, turniejach, inscenizacjach, grach i konkursach. Ich celem jest zaznajomienie uczestników z historią i tradycją, a co za tym idzie – zaangażowanie obywateli w opiekę nad zabytkami regionu.
Tegoroczny temat, poprzez zawarte w nim słowo „źródło”, ma również zwrócić uwagę na niedostrzegany na co dzień związek kultury z wodą. W kręgu naszych zainteresowań znajdują się też zabytkowe obiekty tj. porty, latarnie morskie, mosty, młyny wodne, które odegrały kluczową rolę w dziejach naszego osadnictwa oraz dzięki handlowi i wymianie kulturowej stały się ważnym historycznie elementem rozwoju państwa. Pozostawiły też silny ślad w dziedzictwie niematerialnym np. w obrzędowości związanej z wodą lub zwyczajach marynistycznych.
Większość z nas, poproszona o zdefiniowanie dziedzictwa kulturowego jako źródła tożsamości, będzie miała problem z precyzyjnym określeniem tego sformułowania. Wszyscy jednak intuicyjnie, „podskórnie” rozumiemy i czujemy, że to jest poczucie wspólnoty, której podstawą są niepodważalne wartości oparte na wszystkim tym, co w sferze duchowej i materialnej odziedziczyliśmy po poprzednich pokoleniach. – mówi prof. Małgorzata Rozbicka, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa..
Tegoroczna uroczysta ogólnopolska inauguracja odbędzie się 13 września br. w Parku Mużakowskim w Łęknicy. Park Mużakowski to jedno z najrozleglejszych historycznych założeń parkowych w Europie, w którym zrealizowany został program kompozycyjny krajobrazowego parku angielskiego, należy do najwybitniejszych osiągnięć europejskiej sztuki ogrodowej. Został założony w 1. połowie XIX w. przez pruskiego arystokratę księcia Hermanna von Pückler-Muskau. Miejsce inauguracji jest nieprzypadkowe. W tym roku przypada 10. rocznica wpisania Parku Mużakowskiego na Listę światowego Dziedzictwa UNESCO, a także uznania Parku przez Prezydenta RP za Pomnik Historii. Dla uczestników przygotowano wiele atrakcji m.in. Piastowski Turniej Rycerski, koncerty regionalnych zespołów śpiewaczych, stoiska z produktami regionalnymi i rzemiosłem artystycznym oraz wiele innych.
Szczegółowy program wydarzeń z całej Polski na www.edd.nid.pl
(video|https://www.youtube.com/watch?v=AyF13r5ZX4U|600|400)