RSS

James Patterson chwali książkę... Jamesa Pattersona

12-04-2017 | Ksiazki WP

  A A A
James Patterson chwali książkę... Jamesa Pattersona
Getty Images

"The Black Book", najnowszy bestseller Jamesa Pattersona i Davida Ellisa, stał się obiektem internetowych żartów, wywołanych nietypową pochwałą umieszczoną na okładce. Zazwyczaj pod krótkimi rekomendacjami podpisują się inni pisarze, znane osobistości i autorytety, tymczasem najnowszą powieść Pattersona zachwala sam autor, któremu zarzuca się, że w rzeczywistości miał niewiele wspólnego z napisaniem tej książki.

- Myślę, że "The Black Book" to moje najlepsze dzieło od 20 lat. Lepsze niż "W sieci pająka" i "Kolekcjoner" – ten nietypowy blurb (krótka rekomendacja, pochwała umieszczana na okładce książki) został zauważony m.in. przez Stephena Kinga, który żartował na Twitterze, że Patterson sam sobie pisze rekomendacje.

Internauci byli bardziej bezlitośni dla Pattersona, który znajduje się w czołówce bestsellerowych autorów i jest znany z częstego podejmowania współpracy z innymi pisarzami. Lub jak mawiają złośliwi: z prowadzenia fabryki bestsellerów. W rzeczywistości oznacza to, że Patterson daje pomysł na książkę, którą sygnuje swoim nazwiskiem, ale właściwym autorem jest zazwyczaj mniej rozpoznawalny pisarz. Na zasadzie współautorstwa James Patterson tworzył z takimi autorami jak Howard Roughan ("Wycofaj się, albo zginiesz"), Michael Ledwidge ("Kłamstwo doskonałe") czy Liza Marklund ("Pocztówkowi zabójcy").


twitter.com

Blurb na "The Black Book" wywołał falę żartów, mówiących o tym, że Patterson nie miał nic wspólnego z napisaniem tej książki. A być może nawet sama rekomendacja nie wyszła spod pióra rzekomego autora. James Patterson mógł przecież równie dobrze zapłacić jednemu ze swoich współautorów za napisanie kilku ciepłych słów o "jego" książce, na której widnieje również nazwisko Davida Ellisa ("Na linii wzroku", "Okiem obserwatora").

James Patterson zapytany o tę kwestię nie udzielił żadnej odpowiedzi.

oceń
0
0
Podziel się

Opinie

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!