Irlandzki Bloomsday. Parada sobowtórów Jamesa Joyce'a
Z okazji obchodzonego 16 czerwca w Irlandii dorocznego dnia Leopolda Blooma (Bloomsday) - bohatera powieści "Ulisses", w niedzielę zorganizowano w Dublinie paradę sobowtórów autora tego dzieła, Jamesa Joyce'a.
Z okazji obchodzonego 16 czerwca w Irlandii dorocznego dnia Leopolda Blooma (Bloomsday) - bohatera powieści "Ulisses" , w niedzielę zorganizowano w Dublinie paradę sobowtórów autora tego dzieła, Jamesa Joyce'a .
Podczas parady sobowtórów Joyce'a organizatorzy chcieli ustanowić światowy rekord ich liczby. Prócz tego przyznawane były nagrody za najlepsze stroje.
Co rok w rocznicę wędrówki Blooma po Dublinie miłośnicy twórczości Joyce'a ubierają się w stroje z epoki edwardiańskiej. Organizowane są publiczne czytania powieści i odtwarzana jest trasa peregrynacji bohaterów. W tym roku w publicznym czytaniu fragmentów "Ulissesa" wzięła udział żona prezydenta Irlandii - Sabina Higgins.
Aktorzy-amatorzy odtwarzali sceny z "Ulissesa", a na straganach sprzedawano m. in. lalki w strojach edwardiańskich.
Tematem powieści jest dzień z życia (16 czerwca 1904 roku) Leopolda Blooma i towarzyszącego mu w wędrówce po mieście kompana Stefana Dedalusa, antybohatera uważanego za alter ego pisarza. Wiele miejsc opisanych w książce istnieje do dziś w nienaruszonym stanie i wokół nich koncentrują się obchody Bloomsday.
Pisarz wybrał 16 czerwca na dzień akcji dla swego literackiego bohatera, ponieważ tego dnia po raz pierwszy miał randkę ze swoją przyszłą żoną Norą Barnacle. W 1904 roku wyjechał z nią z Irlandii, wówczas będącej pod rządami Brytyjczyków. Zmarł w Szwajcarii w 1941 r.
"Ulisses", wydany po raz pierwszy w Paryżu w 1922 roku, uważany jest za jedno z najważniejszych dzieł literackich XX w. Początkowo powieść uznano za nieprzyzwoitą; w wielu krajach, w tym w USA, znalazła się na indeksie dzieł zakazanych.