Trwa ładowanie...

Początek i koniec świata w Toruniu

Początek i koniec świata w ToruniuŹródło: Inne
dww18zf
dww18zf

Labirynt filozoficzny, przemarsz wojsk napoleońskich, obserwacje astronomiczne - to atrakcje VI Festiwalu Nauki i Sztuki, który odbędzie się w dniach 20-23 kwietnia w Toruniu.

Tegoroczny festiwal zaprezentuje ponad 150 wykładów, eksperymentów i konferencji popularyzujących naukę i sztukę wśród mieszkańców Torunia.
– Myślą przewodnią festiwalu jest początek i koniec świata. Tego będą właśnie dotyczyć główne imprezy, a wiele z nich będzie transmitowanych przez Internet – powiedziała w środę szefowa Centrum Promocji i Informacji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Kinga Nemere-Czachowska.

UMK otworzy niemal wszystkie laboratoria. Fizycy zademonstrują m.in. walki robotów i pokażą jak z człowieka można zrobić elektrownię. Matematycy wyjaśnią dlaczego warto wybaczać i jak rozwiązać węzeł, nie dotykając go.

Będzie też można zwiedzać Centrum Astronomii UMK w podtoruńskich Piwnicach i posłuchać wykładu astronoma Macieja Konackiego - odkrywcy pierwszej planety, nad którą wschodzą trzy słońca.

Siedziba Wydziału Humanistycznego UMK w centrum miasta zamieni się w krainę czarów, gier i zabaw z filozofią i matematyką. Uczestnicy odnajdą tam postacie i sytuacje nawiązujące do historii Alicji z książki Lewisa Carrolla ( Alicja w krainie czarów ), m.in. Królową Kier i Humpty-Dumpty. Zagrają także w grę planszową pod hasłem „Tribond filozoficzny czyli niech pomyśli mądra głowa co za trzema słowami się chowa”.

dww18zf

Festiwal zbiega się z 200. rocznicą wkroczenia armii Napoleona do Torunia.

Do tego wydarzenia nawiąże jedna z bardziej widowiskowych imprez festiwalu: przemarsz wojsk napoleońskich przez centrum miasta. Będzie to inscenizacja wydarzenia z 1806 r., kiedy do Torunia wkroczyła armia francuska. Wówczas gród Kopernika stał się na kilkanaście miesięcy garnizonem i szpitalem wojskowym.

W trakcie festiwalu, wojsko napoleońskie, w tym konna kawaleria i orkiestra ubrana w stroje z epoki, przemaszeruje ulicami toruńskiej starówki. Na budynku poczty na Rynku Staromiejskim odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca pobyt Napoleona w Toruniu w 1812 r. W tym budynku mieścił się wówczs Hotel Pod Białym Orłem, w którym mieszkał cesarz.

Szczegółowy program festiwalu można odnaleźć na stronie internetowej www.festiwal.torun.pl. Organizatorami są: UMK, Urząd Miasta oraz Toruńskie Towarzystwo Naukowe. W zeszłorocznej edycji imprezy uniwersyteckie pracownie odwiedziło ok. 30 tys. osób. Organizatorzy szacują, że w tym roku będzie podobnie.

dww18zf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dww18zf